MarketWatch isimli piyasa analiz / değerlendirme mecrasının ortaya attığı bir haber var. Kulislerde ciddi olarak konuşulduğunu belirttikleri haber, 2018’de dudak uçuklattıracak kadar orijinal içerik harcaması yapacak Netflix‘in yeni bir format ve yeni bir kulvar kovaladığı yönünde: Haber/Gündem. Elbette sıcak haberlerin 280 karakter ve aşağısında cümlelerle iki parmak kaydırması arasında tüketildiği günümüz dünyasında tutup ajans programı yapmayacaklar. Niyetleri 60 Minutes gibi, gündem meselelerini ele alan kapsamlı bir program.

Netflix bu topa “piyasada bir meseleyi iki tarafıyla birden ele alan program azlığı” tespit ettiği için girmiş anladığımız kadarıyla. Aynı zamanda kendi portföylerinde böylesi bir program da yok, bunu da kapatmak istiyorlar. Genel olarak sağlıklı bir haber ağı oluşturup, bunu damıtacak profesyonelleri istihdam etmek pahalı bir şey olacağından finanssal anlamda bir risk aldıklarının da farkındalar. Ancak yola baş koymuşlar bir kere, ilerliyorlar. Hiçbir şey kesin değil, ama MarketWatch’ın haberine göre Netflix bunu ciddi düşünüyor.

Yani inşallah vazgeçerler, hem de çabuk çabuk.

netflix-logo-2015-700-700x300

Birincisi, gerçekten politik tarafa gireceklerse –ki girilecek– işin ucunda Erdoğan Demirören olmak var. Bu kesin. İkincisi, diyelim ki dertsiz başlarına dert aldılar. Adil ve hakkaniyetli bir gündem programı yapacaklar… Ya da öyle yola çıkacaklar diyelim. Nedir “adil ve hakkaniyetli” olan? Bu konu üzerine düşünecek miyiz uzun uzadıya? Her meselenin iki tarafı var mı? Hayır yok. Olamaz. Mesela dünyanın şekline dair olan tartışmanın iki tarafı yok. Bir tarafta makul insanlar var; öteki tarafta da akıl, izan, mantık ve sükünetin terk ettiği çorak topraklar var.

Üçüncüsü, ve açık ara da en önemlisi, kim yapacak bu programı? Habercilik medya elitleri tarafından yapılır. Yorumculuğu sokaktan geçen üçüncü kişiye yaptırabilirsiniz, ancak habercilik başka bir şeydir. Eğer bu program yorumculuk yapacaksa, Netflix çok para harcamasın; gitsin The Young Turks’ün hesabına 500,000$; TheBlaze’in hesabına 500,000$ yatırsın ve konuyu kapatsınlar. Yok ciddi habercilik yapılacak, muhabirler alınacak, bir sistem oluşturulacak, bunların başına birileri geçirilecek ve bu sistem ticari kaygılar olarak idare edilecekse… Kim bu insanlar, neredeler Netflix bize de göstersin.

Velhasıl fikir çok garip Netflix için. En azından bana öyle geliyor. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.