Geçtiğimiz gün sizlere Black Panther‘ın gişede 1,000,000,000$ barajını geçtiğini duyurmuş, bununla birlikte de kendisinin pek çok irili ufaklı rekoru kırdığını dile getirmiştikRyan Coogler‘ın filmi hasılat seyahatine dur durak demeksizin devam ediyor, gelen rakamlarla birlikte de yeni rekorlar kırmayı sürdürüyor. Bu seferki ise başka. Çünkü bu seferki bireysel bir rekor değil T’Challa ve arkadaşları için. Bu seferki tüm Marvel filmleri adına.

Black Panther’ın son gişe sıçramasının ardından, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en çok hasılat elde eden ilk beş süper kahraman filminin beşi de Marvel.

Marvel Top 5

Gördüğünüz gibi MarvelNewsCast Twitter hesabının hazırladığı bu görsel, an itibariyle tüm dünya gişeleri hesaba katıldığında süper kahraman sinemasının devlerini üst üste diziyor. Beşinci sıraya bakın, oradan 1,09MR$ gişesiyle Black Panther’ı göreceksiniz. İşte orada düne kadar Christopher Nolan’ın The Dark Knight Rises‘ı vardı. Fakat gişe hasılatı 1,085MR$ olan Rises, yerini Black Panther’a kaptırınca Marvel Cinematic Universe beşi bir yerdeyi koluna takmış oldu.

İlk sıradaki film 1,52MR$ hasılatıyla The Avengers, ikinci sırada 1,41MR$ hasılatla Avengers: Age of Ultron var, üçüncü sırada 1,22MR$ gelir elde eden Iron Man 3 duruyor, dördüncü sırada ise 1,15MR$ getirmiş olan Captain America: Civil War mevcut. Bu listeden Black Panther’ın başarısı haricinde çıkartılacak ise iki şey var. Birincisi: Biz Robert Downey Jr olsak muhtemelen götümüzü arştan indirmek için inşaat ekibi falan çağırırdık, çünkü adam tek başına ilk 4’ü oluşturuyor ve Infinity War çıktığında muhtemelen bizzat kendisi 5’te 5 yapmış olacak. Bu da nasıl bir başarı akıl alır gibi değil.

İkinci çıkartılacak şey ise şu: Birinin Kevin Feige’nin metodolojisini çıkartması lazım. Çizgi roman gediklileri bilirler, Stan Lee ve Jack Kirby‘nin liderliğindeki efsane 60’lar Marvel ekibinin metodu bugün bir çizgi roman üretim ekolü olarak tarihteki yerini almıştır, adına da Marvel Method denir. Lee ve Kirby’nin bu kadar çok ikonik kahramanı korkutucu bir hızda çıkartabilmesinin sebebi de tam olarak bu metod, bu üretim bandıdır. Çizgi roman tarihçileri incelemiş, araştırmış ve sonraki nesiller adına muhafaza etmiştir.

Kevin Feige de içeride ne yapıyorsa, bunu kayıt altına almak gerekiyor artık çünkü gerçekten şu tablo komik. Infinity War gelince 6’da 6 olmuş olacak Marvel ve hepsini yöneten sadece bir adam var. Ne yapıyor? Yönetmenlerle nasıl iletişim kuruyor? Setleri nasıl kuruyor? Ekipleri nasıl seçiyor? Nerelerde tercihleri beraber çalıştığı insanlara bırakıyor, ne noktada kontrolü elinde tutuyor? Feige Method nedir yani? Biri anlatsın artık, çünkü sonuçlar tartışılamaz bir hâle gelmeye başladı. Özellikle de rakipler komik komik döküldükçe…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.