Ya bak, tam Pazartesi sabahı kalkmış; işe gelmişsin, okula gelmişsin. Bütün gün inanılmaz randımanlı bir şekilde sevdiğin diziyle ilgili muhabbetlerden kaçıyorsun. Elinle izlemedim izlemedim işareti yapıyorsun sohbet açmak isteyene, gerekirse kendi köşene çekilip kulaklıklarınla kendini tecrite alıyorsun. Canını en sonunda akşama atıyorsun, metrona otobüsüne biniyorsun, eve gitmeden önce gayrıihtiyari; düşünmeden, beyin fonksiyonu olmadan Facebook’u açıyorsun. El alışkanlığı yakıyor seni. Yiyorsun spoiler’ı. Çok yaklaşmıştın. Çok yakındı, çok gerçekti. Olmadı.

Artık Facebook’un yeni spoiler engelleme teknolojisi sayesinde bu tip buhranlar tarihe karışacak.

Megaşirketin dar sayıda kullanıcıya bugün itibariyle sunmaya başladığı bu teknoloji sağda solda spoiler engelleme kıymeti üzerinden anlatılıyor; ama esasında bir anahtar kelime susturma durumu. Esas adı da bu zaten: Keyword Snooze. İsmiyle müsemma çalışıyor. Bir paylaşım görüyorsunuz, o paylaşımdaki anahtar kelimeleri bir süre boyunca susturuyorsunuz. Sonra istediğiniz zaman geri de açabilirsiniz; fark etmez. Mühim olan, kişi ya da sayfa bazlı çalışmaması.

Snooze KEyword

Yani: Thanos, Avengers, Infinity War ve Spoiler kelimelerini Nisan sonu gibi Keywoord Snooze’a almış bir insanın spoiler yeme ihtimali var mı? Oradan hesaplayın teknolojinin faydasını. Bu anahtar kelimeleri aşıp da spoiler veren bir insanın var olma ihtimali zor, zaten o verilen spoiler da muğlaklıktan spoiler’a benzer mi meçhul. O yüzden bu teknoloji manalı gözüküyor bir yerde. Elbette her teknoloji gibi, önce test edilmesi gerekiyor. Ve her teknoloji gibi bu da kendi zararını beraberinde getiriyor.

Bunun da akla ilk gelen negatif etkisi, Facebok’un mevcut yankı odası hâlini genişletip güçlendirmesi. Ancak bu çok 2007 bir kaygı. Geldiğimiz yerde zaten kimsenin kendinden olmayan görüşlerin ifade edilme ihtimaline saygısı kalmadı, nitekim hemen hemen hiçbir görüş zerafetle ifade edilmediği için insanları haksız bulmak da mümkün değil artık. Bu yankı odasının duvarlarına bir çift manto daha atabilecek bir şey gibi duruyor Keyword Snooze.

Ancak okey. Yankı odasından çıkmak isteyenler için kapı gibi /r/all var, alt alta Erkek Hakları Aktivistleri, Feministler, Donald Trump’çılar ve Vahşi Kapitalizm Karşıtları gibi grupların fikirleriyle tanışabiliyor, görebiliyorsunuz. Yankı odasında memnun olanlar da işte özel olarak seçtikleri dokuz kişilik Facebook feed’lerinden dünyayı süzmeye devam. Hayat!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.