Fallout 4, en sonunda burada. Daha başka nasıl yazılır bu mesele, inanın bilmiyorum. Yıllarca dedikodusu yapıldıktan, iptal olan projelere ağıt yakıldıktan, giden günlere üzüldükten sonra Fallout 3 çıkınca, bir an “evet” diye düşünürken bulmuştuk kendimizi, “bundan sonra rayıma girer, daha da böyle beklenti süreçleri yaşamayız herhalde”. Lakin işler beklediğimiz gibi gitmedi. Ara sıcak kıvamında karşımıza çıkan Fallout: New Vegas’ı ve kovayla üzerimize dökülen DLC’leri saymazsak, tam yedi sene oldu Fallout 3 çıkalı.

1433363397-fallout-4-2

O yedi sene nasıl geçti, Fallout sevenler bilir! Hoş, “Fallout seven” ne demek, onun tanımı da bir hayli karışık bir süredir. Ortada bir “eski izometrik oyunların tadı yok…” diyen tayfa var, “yok be Fallout 3 taş gibiydi” diyenler var, aradan çıkmış garip bir New Vegas’çı kitle var… Bunlardan hangileri Fallout 4’ten ihya olacak peki? Dürüst olmak gerekirse oynanış ile ilgili bilgi edinene kadar net bir şey söylemek mümkün değil. Ama şimdilik gördüğümüz kadarıyla, oyun Fallout 3’ten çok da farklı durmuyor.

Fragmanın kendisi de zaten Fallout sınırlarının dışına taşmamak için çok özen göstermiş, belli. Bu özeni biraz zararına da olmuş. Çok ferah bir şekilde söyleyebilirim, Fallout 3 ile ilgili iyi kötü bildiğimiz her şey, bu fragmanda yine karşımıza çıkmış. Bilhassa oyunun görsel lisanına binaen yapılan “her yer çok parlak” eleştirisi belli ki yine getirilecek. Bu özellikle talihsiz zira Mad Max: Fury Road gibi “wasteland”’i bitirmiş bir filmin gölgesinde çıkacak Fallout 4.

Fragmanda Fallout 4’ü seleflerinden ayırmayı vaat eden tek bir şey var, o da kıyamet öncesi sahnelere yer vermiş olması. Bunlar kendilerine oyunda bir alan bulacaklar mı, muamma elbette. Ama ben kendi payıma o dönemi oynamayı çok istedim videoyu izlerken. Fallout’u Fallout yapan şeylerde biri olan o 1950’ler estetiğinin arka planına bakmak, serinin de külliyatını biraz kurcalamak bana çok cazip fikirler gibi geldi. Ama onun dışında, itiraf etmek gerek, fragman biraz düz. Siz ne diyorsunuz peki?

https://www.youtube.com/watch?v=GE2BkLqMef4

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

8 Comments

 1. Şu yazıyı okurken hayatında oynadığı tek Fallout oyunu 3 olan birinin yazdığı izlenimine kapıldım. New Vegas ara sıcak falan değildir efendim, Fallout’u Fallout yapan adamların yaptığı, seriye saygı duruşunda bulunan ‘gerçek’ bir Fallout oyunudur. Fallout 3’den daha Fallout’tur hatta. O yüzden New Vegas’ ı seven bir kitlenin olması ‘garip’ gelmesin sana.

 2. Ruşen Akman Reply

  Başlığa hiddetlenip geldim ama yazıyı okuyunca makul geldi, 7 yıldır dört gözle beklediğim bir oyunun fragmanı bende daha büyük bir etki bırakmalıydı. Bu ara Witcher 3’den kafamı kaldırmadığımdan mıdır nedir grafik kalitesi olsun (Downgrade yediği söylense bile harika) açık dünya yapısı, harita büyüklüğü vs. olsun adil olmasa bile karşılaşma yapmadan edemiyorum. Grafiklerin ve hele ki harita genişliğinin bir oyunun iyi olup olmadığını belirlediğini düşünmüyorum elbette ama beni gaza getirmeye yetmedi bu videoda gördüklerim. Fallout 3 ve New Vegas Fallout 2 ile karşılaştırıldığında daha iyi sayılmayabilir ama efsane oyunlar olmadığını söyleyemeyiz. Fallout 4’den de üzerine biraz bişeyler koymasını beklemekteyim. Vault 111’in sakinlerinin başından geçenleri izleyeceğiz sanırım bu sefer. .

 3. disqus_Iy6mZEgMAc Reply

  klasik geekyapar godoşluğu, oynamadığı, bilmediği konuda atıp tutmak….

 4. Ömercan Güldal Reply

  Valla çeşit çeşit fallout’çu olduğu doğru; ama hepsinin bu oyunu alıp oynayacağı da doğru 🙂

 5. Tayfun Ümitcan Çelik Reply

  Dikkat bu yazı ağır derecede Fallout fanboyluğu içerir. Fallout 1’de Vaultun yerini deşifre etme riskini alıp su yollarken ya da Water chipi Vaulta götürdüğüm zaman hikayedeki twist, sonra benzer bir şeyin Fallout 2’de de olması, Fallout 2’de önceki oyunda gitmiş olduğumuz mekanları tekrardan görmenin üzerimde yarattığı hisler falan… Ya da en basitinden Fallout 2’nin sonunda Frank Horrigan’ı öldürdüğümde ergen zihnimin ne yapacağını şaşırması ve gecenin bir köründe odamda salak gibi zıplamam… Arada sürekli söylenti olarak geçen bir Fallout 3 ve bu sürecin daha da sancılı geçmesini sağlayan Van Bruen projesi gerçeği var bir de. İstenildiği kadar eleştirilsin fakat Fallout 3’de Vaulttan ilk çıktığım anda saniyelerce wastelande öylece baka kalıp, adeta esansı kaçacakmış gibi oyunu durdurup, anlık bir anksiyete krizi geçirdikten sonra oyuna terar dönüp yola devam etmiştim. Sonrasında New Vegas da Fallout 3’ten alınan derslerin uygulanmasıyla ortaya çıkan ve wastelande çok daha farklı bir açıdan tekrar girmemizi sağlayan bir oyundu. Herneyse işte, eminim hepimizim bunlar gibi yüzlerce anısı vardır Fallout dendiği zaman.

  Anıları geçtim, internetin bu kadar kapsamlı olmadığı bir dönemde aylar süren araştırmalar sonunda Fallout 2’nin introsundaki çalan parçayı bulmak. Louis Armstrongn’dan girip bi dönem müziğine aşık olmak falan hep Fallout’un etkileridir üzerimde. Mesela, http://9gag.com/gag/aObge7R , linkteki yorumlara bakarsanız altta insanların adeta parçayı söylermişçesine şarkı sözlerini yazdıklarını görebilirsiniz (ve hatta iyi bir çocuk olursanız belki bir gün şirinleri de görebilirsiniz). Hiçbirimizin dinlemesine gram sebebi olmadığı müzikleri dinletip sevdirir Fallout bize.

  Uzun lafın kısası, O sekiz karakter yan yana gelip “Fallout 4” başlığını oluşturduğundaki heyecan zaten yeterli. Yeterli çünkü güzel geçeceği neredeyse garanti olan saatler geliyor demek bu. Fallout sunduğu atmosfer ve hikayesiyle alır götürür bizi. Durum böyle olunca text based bir oyun bile olsa Fallout oyunu ortaya çıkabilir bence. Evet trailer biraz yavan. Ben de en azından oynanışla ilgili bir kaç şey görmek isterdim ama sorun değil.

  TLDR: Fallout ne zaman yanılttı ki? Bekleyelim ve eğlenelim arkadaşlar.

  • Tam yorum yazacaktım. yazacaklarımın aynısını bu yorumda gördüm. Adam haklı beyler, hanımlar! Bu arada tüm dünyadaki eleştirilerin geneli grafiklerin yavanlığı etrafında dönüyor. Yahu biz fallout’u, fallout 2’yi dönüp dönüp grafikleri için mi oynuyoruz? (gerçi yapıldığı dönem için gayet güzel ama) olay grafik değil. olay hikaye, olay map, olay karakterler, ve bize tanıttığı muhteşem müzikler. 3’ü oynamaya başlayıncaki hislerimi hatırlıyorum da ne kadar üzülmüştüm. oyunu kapatıp inadına 2’de yeni bi karakter yaratıp tekrar oynamaya başlamıştım. sırf klasik serinin anısı yüzünden oyunu aldıktan 1-2 ay sonra bile kendimi hazır hissedememiştim.

   ama Fallout ne zaman yanılttı ki? Bekleyelim ve eğlenelim arkadaşlar.

  • Umut Karcı Reply

   Saniye saniye bekledim trailer’ı, izlemeye başlayınca kalbim patlayacak gibi atıyordu, gel gör ki grafikler güzel olmasına rağmen bi şölen değildi. Geçmişe ufak bir el feneri tutması, garajdaki zırh ve eşyalar, herşey çok güzeldi. Yıl olmuş 2015, hâlâ F3 ve NV oynayan biri olarak diyorum, zerre s* değil grafikler (mod denen birşey var), hikaye ve oynanış fallout’u fallout yapar. (F3 Operation Anchorage neden çok güzel değildi’nin cevabı da bu, ki onu da sevmiştim ben)

   Diğer yandan Fallout seisi oyundan ibaret değildir, bunun yanı sıra çok güzel bir fandom ve oyun kültürüdür. Yeni gelecek oyunun adı Fallout olduğundan oynamayacağız (yoksa gider tactics oynardık, ki oynadım eğlenmedim), O videoda gördüğümüz 50’ler için, dogmeat için, post apokaliptik dünyanın bozuk psikolojisi için oynayacağız. Bu sefer daha canlı bir şehirimiz var, ölü bir bölgedeki canlı yerler. Megaton gibi basık, New Vegas gibi abartılı değil.

 6. New Vegas, 3. oyundan çok daha kaliteli ve one göre çok daha iyi bir rpg dir. New Vegas sevenler garip bir kitle olarak adlandırılmış. Yazıyı okumadan direk fragmanı izleyin çünkü yazılanlar güzel kafayla yazılmış.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.