Şimdi baştan söyleyelim. Fallout 4 muhteşem bir oyun. Hikayesi sürükleyici. Karakterleri o kadar iyi ki, yarın öbür gün bir “Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Bethesda Karakteri” listesi yapsak, sekizini Fallout 4’ten seçeriz. Üs kurması ayrı keyifli, perk sistemi ayrı lezzetli, görev çeşitliliği başka tatlı. Ama bizi tutup, kafamıza bir adet Fat Man dayayıp, “en güzel kısmı ne lan bu oyunun” diye soracak olursanız; kuvvetle muhtemel şu cevabı vereceğiz size: Commonwealth’te gezinmesi.

Arada çıkan radyoaktif fırtınalar, Power Armor’ınızın üzerine hafif hafif damlayan yağmurlar, gün doğumunda güzel güzel ışıldayan çökük bayırlar, Glowing Sea‘nin şahaneler ötesi atmosferi, Diamond City’nin sokakları, Goodneighbor’ın mimarisi… Hepsi ayrı. Ama bizce, bütün bu dünyayı güzelleştiren, perçinleyen en güzel şeylerden biri; hemen hemen her isimli binanın içinde gizemleri, özel eşyaları ve kendine has bir hikayesiyle gelmesi.

Bütün bunların çetelesini tutmak zor iş. Zira Commonwealth, şu ana kadar rastladığımız en dolu oyun alanlarından bir tanesi. E oyuna da etkisi var keşif yapmanın; sadece Bethesda’nın içeriye doldurduğu minik hikaye ögelerini takip etmekten ibaret değil. Bobblehead’ler var, çizgi romanlar var, özel eşyalar var. Çözümü ne? Reddit kullanıcısı Koolkyle802’nin koyduğu şu haritayı yana bir yere açıp, gezinmeye öyle başlamak elbette.

Harita inanılmaz detaylı. Tüm yerleşkeler, binalar, fasiliteler bulunduğu gibi; bunların içerisinde Bobblehead mi var, çizgi roman mı var, özel eşya mı var onları not düşüyor. Yetmiyormuş gibi, bir de bölgelerin tehdit seviyelerini de çok tatlı bir renk skalasıyla anlatıyor. Sanctuary tarafları mavi, düşük seviyeli. Quincy civarına indikçe biraz canlar yanmaya başlıyor. Glowing Sea’nin berileri, kıpkırmızı elbette. Biz bu haritaya şahsen bayıldık. Sadece yardımcı olmasından da değil üstelik. Hani bazen bir oyuna çok aşık olursunuz, ama iş vardır, güç vardır, uzaklaşırsınız ya? İşte o anlarda, bakıp bakıp kendini biraz da olsa oyunda hissetmek için birebir resmen. Ofis bilgisayarında bir sekmeye bunu açın, sıkıldıkça bakın bakın durun, kendinizi Commonwealth’te hissedin. Buyurun!

Fallout-4-Map

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.