2016’nın şarıl şarıl üzerimize geek filmleri yağdıracak bir sene olacağını zaten daha önce söylemiştik. Diğer filmlere ayıp olmasın ama, bu muhteşem seneyi aslında iki film, bahar ayında domine etmeye başlayacak. Bir tanesi, Batman v. Superman. Onun fragmanını aylar önce görmüştük zaten. Diğeri ise ancak bugün teşrif edebildi. İyi ki etti. Dişlerimiz zangır zangır, tüylerimiz diken diken, gözlerimiz fecir fecir. Siz önce şöyle fragmanı bizden, Türkçe altyazılı izleyin…

Sonra da gelin, adım adım çözümlemeye çalışalım.

 

1. Biz bu sahneyi daha önceden görmüştük!

Civil War Fragman  1

Marvel daha önceden de gelecek filmlerinden sahneleri post-credits bölümüne koymuştu. Hatta en son, Winter Soldier‘ın finalinde, Scarlet Witch ile Quicksilver’ın gözüktüğü sahneyi baya Joss Whedon çekip yollamıştı Russo biraderlere. Yalnız, bu sahneler hep ana filme gelmeden önce biraz değişirdi. Burada birebir aynısını koymuşlar. Ant-Man‘in post-credits sahnesi, harfiyen aynı yerde, aynı karakterlerle geçiyor. Sadece aynı sahnenin farklı diyaloglarını gösteriyorlar.

 

2. Bucky uyanıyor

Civil War Fragman  2

Bucky, Winter Soldier‘ın tamamını Hydra indoktrinasyonu altında geçirmişti hatırlayacağınız gibi. Burada daha fragmanın ilk sahnesinden, “yanılgıya düşmeyin arkadaşlar, Bucky en iyi arkadaşını hatırlamıyor hikayesini bitirdik” diye mesajı netleştirmişler. Filmin konusunun büyük ölçüde Bucky üzerinden döneceği de zaten daha önceden kulağımıza çalınmıştı. Bu yüzden, Cap’in hareketlerini gözümüzde meşru kılmak için, karakteri ilk filmde sevdiğimiz hâline çevirmeleri mantıklı.

 

3. Bir nevi Stamford?

Civil War Fragman  3

Burada Birleşmiş Milletler-vari bir yerde, bir patlama görüyoruz. Bildiğiniz gibi, Civil War çizgi romanlarda genç ve amatör New Warriors ekibinin, yutabileceğinden büyük lokma ısırması sebebiyle oluşan ve 600 kişinin ölümüne sebep olan bir patlamayla başlıyor. Burada esas sebeplerden biri Age of Ultron‘da yaşanan Sokovia olayları; ama bu patlama da büyük bir payı olabilir. Bunu Bucky’nin üzerine haksız bir şekilde yıkabilirler. Bu olası bir teori. Ama benim bir de plase teorim var.

Civil War’a sebebiyet veren Superhuman Registration Act‘in destek toplamasının en büyük sebeplerinden biri de Nick Fury’nin başına buyruk yürüttüğü Secret War‘a misilleme olarak New York için gerçekleştirilen saldırıdır. Peki biz bu Secret War ismini nerede duyduk? Agents of SHIELD’da. SHIELD, yarım sezondur promosyonunda Secret Warriors’ı kullanıyor ve temelinde de Secret War-Warriors hikayesinin esas karakteri Daisy Johnson var. Aynı geçen Avengers filminde, Helicarrier ve Hydra baskınlarının dizide açıklandığı gibi; acaba SHIELD’ın filme bağlanacağı yer, bu patlama olabilir mi? Bu patlamanın arkasında Inhuman’lar, ya da SHIELD’ın hareketlerine bir misilleme olabilir mi? Göreceğiz.

 

4. Almanlıktan aldığımız tat

Civil War Fragman  4

Filmin çekimleri bir süre Almanya’da geçmişti, bunu zaten biliyorduk. Belli ki bu Bucky’li sahneleri de kapsıyor. Çok büyük ihtimalle, Cap ve Falcon Bucky’yi Almanya’da bulacaklar. Alman polisi de, Bucky’nin yapmadığı bir olay için onu arıyor olacak; Cap onu kurtarayım derken polisle falan çatışacak. “Sen hayırdır öyle kafana göre?” geyikleri de oradan çıkacak muhtemelen.

 

5. Sizi tekrar görmek güzel General!

Civil War Fragman  6

Hatırlamayanınız vardır, sizi General Thaddeus “Thunderbolt” Ross ile tekrar tanıştıralım. Kendisini 2008 seneli Incredible Hulk’ta ve sonrasında gelen kısa filmde en son gördüğümüzde, “Yeni Avengers takımında Abomination olsun, asker kökenlidir, yıkımın asıl sorumlusu Hulk zaten” diye lobi yapıyor, SHIELD da onu aksine ikna etmenin yollarını arıyordu. Burada belli ki devletin “şu süper kahramanlar bir hizaya gelsin” fikrinin sembolü, yüzü, markası olacak. Ross aynı zamanda çizgi romanlarda Red Hulk olarak da biliniyor bu arada. Onu tutup sekiz yıl sonra filme koydularsa; herhalde bir sebebi vardır, Red Hulk uzakta değildir diye düşünmek de abesle iştigal olmayabilir.

 

6. “Sokovia Accords”

Civil War Fragman  7

Taa Ant-Man’den beri duyduğumuz Accords bu işte. Yalnız burada bir zaman çizelgesi oturtmamız lazım. Ant-Man’den biliyoruz ki, Cap ve Falcon Bucky’nin başına geldiklerinde Accords diye bir şey var. Filmin başına da bir aksiyon sekansı koyacaklar illa ki; Ultron’un Hydra baskını ya da Winter Soldier’ın gemi operasyonu gibi. O yüzden, benim teorim şu: Filmin başında New Avengers ekibi Bucky’yi bulmak üzere biraz ipin ucunu kaçıracak. Sonra üsse dönecekler, Ross “artık işler öyle değil” diyerek, Accords’u atacak üzerlerine. Sonra da Cap ve Falcon Bucky’yi bulacaklar, kavga başlayacak.

 

7. “Kendime yeni bir ben lazım”

Civil War Fragman  8

Bunu koymamızın iki sebebi var. Birincisi, Cap ve Black Widow arasındaki telefon konuşmasında “ne yapacaksın, tutuklayacak mısın beni?” muhabbeti. Belli ki bu esnada Cap köprüleri atmış artık. İkincisi ise Black Widow’un saç tarzı yine değişmiş. Çok acayip bir şekilde kıza her film yeni bir model yapıyorlar. Neden, niye; oraları pek çözemiyorum.

 

8. Neden sağ gözün morarmış arkadaş? Sana da benim gibi çektiren mi var?

Civil War Fragman  9

Bu biraz benim sezgilerime dayanan bir görüş; içimden bir sesi dinleyerek söylediğim bir şey. Ama Robert Downey Jr’ın o morluğu taşıyış şekli hafif mahçup geldi bana. Belki bir yere varmaz; bilmiyorum. Ama o morluk boşuna değil orada, ve Tony’nin bakışları, bana biraz yüklü geldi. Biliyoruz ki Civil War’ın çizgi romanlarda taraflarını belirleyen en önemli şey, Stamford’da çocuğunu kaybeden bir annenin Tony’ye çektiği ayar. Bu filmde de bir cenaze sahnesi olduğunu biliyoruz. Acaba yukarıda gördüğümüz patlamadan sonra, bir dul gelip, “senin süper kahraman gibi” diye Tony’ye bir tane patlattı mı? Bana dev olası geliyor…

 

9. Renkler yavaş geldi resmen

Civil War Fragman  10

Falcon dört film sonunda, en nihayetinde çizgi romanlardan aşina olduğumuz renklerini benimsemiş. Tabii o kadar frapanlaşmadı Allah’tan henüz de, yine de o klasik kırmızı-beyaz renk skalasının bu sefer kanatlara yedirildiğini görmek güzel.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.