Fantastic Beasts and Where To Find Them, Türkçe mealiyle Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar filmi için zaman gittikçe daralırken, biz hayranlara sunulan materyaller de bir o kadar artmaya başlıyor. Geçtiğimiz günlerde filme dair, Rowling’in de yorumlarının içinde bulunduğu ve yeni sahnelerin yer aldığı küçük bir video yayınlandı. İngilizce versiyonu için kendine güvenenleri şöyle direkt olarak videoya yönlendirelim öncelikle:

Videoyu izlemeye, dinlemeye ya da söylenilenleri anlamaya mecali olmayanlar için bir kolaylık sağlayalım ve anlatılanları listeleyelim istedik. Rowling’in bizzat kendisinin bu videoda anlattığı bilgilerimiz sırasıyla şöyle:

  • Rowling’in yarattığı kahramanların neredeyse hepsi kendini ötekileştirilmiş ya da dışlanmış hisseden kişilerden oluşuyormuş. Kitaplarının ve hatta Fantastik Canavarlar filminin de temelinde bu yatıyormuş.
  • Fantastic Beast and Where To Find Them, aslında hepinizin bildiği üzere, Harry Potter’ın da okulda kullandığı bir ders kitabıydı. Rowling de bu videoda, Potter’ın hikayesini yazarken, Newt Scamander’a karşı oldukça ilgili olmaya başladığını söylüyor.
  • Newt Scamander, dünyayı dolaşıp sihirli yaratıklarla ilgili çalışmalar yapıyor ve hatta kendine “magizoologist”, yani “büyüzoolog” diyor.
  • Newt Scamander’ın şu TARDIS-vari çantasını trailerdan hepiniz biliyor olmalısınız, ki Rowling de videoda buna değiniyor ve ciddi anlamda çok büyük bir alanı olduğundan bahsediyor. Hatta öyle ki, Newt’in yaratıkları bu çantanın içerisinde büyüyorlarmış. Hermione’nin sonu gelmeyen küçük çantası gibi bunun da birkaç numarası var yani.
  • Eddie Radmayne’in videoda söylediğine göre, Newt bu sihirli yaratıkların yanındayken, insanlarla olduğundan daha rahat hissediyormuş kendini.
  • Videonun bir noktasında Newt’e yönlendirilen bir soru oluyor: “Acaba Scamander Amerika’da büyücülük işlerinin nasıl gittiğini biliyor mu?” Bunun üzerine Newt’ın cevabı ise Muggle’lar (Amerika’da onlara No-Maj deniliyor) ile ilgili kanunlarının pek de iyi olmadığına dair bir cevap veriyor. Hatta üzerine bir de ekliyor ve bu insanlarla büyücülerin evlenemeyeceğini, onu bırakın arkadaş bile olamayacaklarından bahsediyor. Newt’ın anlamsız bulduğu nokta işte tam da burası. Neden bu kadar katılar sizce? No-Maj’lar ile, ya da bildiğimiz ismiyle Muggle’lar, bu kadar keskin çizgilerinin olmasının bir nedeni elbette vardır, değil mi?
  • Daha önceki yazılarımızın birinde olay akışına dair birkaç bilgiyi sizlere açıklamıştık, şimdiki bilgi de onlardan biri. Rowling’in sesi anlatmaya devam ederken zaten bildiğimiz bir bilgiyle karşılaşıyoruz: Jacob (Newt’ın arkadaşı) yanlışlıkla onun sihirli yaratıklarla dolu çantasını açıyor ve dananın kuyruğu da oradan sonra kopuyor tabii. Bu yaratıklar serbest kalınca tüm şehre yayılıyorlar, e tabii tam burada da maceramız başlıyor.
  • Videonun sonunda ise Rowling’in dediğine göre bu film, sadece Amerika ya da İngiltere büyücülük dünyası için değil, bütün büyücülük dünyası için önemli göndermeler içeriyormuş. Kim bilir, belki filmde açıklanan onca okulun en azından birine dair bir şeyler duyma şansımız olur, ne dersiniz?

Videodan gelen yeni görüntüler ve az da olsa söylenen yeni bilgiler ne kadar tatmin etti sizi, emin değilim ama şunu biliyorum ki hepinizin, şimdiye kadar bizlere gösterilen o sihirli yaratıklar hakkında sonu gelmeyen bir bilgi açlığında olduğunuzu biliyorum. Toplamda sadece üç adet yaratığın trailer’lar sayesinde gözüktüğünü söylemek beni bir açıdan üzse de, ilerleyen zamanlarda daha fazlasının geleceğine dair umudumu yitirmeyeceğim kesinlikle. Elimizde olanla yetinelim o halde, işte karşınızda, ikinci sayfada, şimdiye kadar filmde karşılaşacağımızı bildiğimiz o üç birbirinden sihirli yaratığımız!

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.