Anımsayacaksınız, geçtiğimiz günlerde sizlere müzik dünyasında baya önemli bir davanın vuku bulmakta olduğunun haberini paylaşmıştık. Led Zeppelin, tarihin en önemli şarkılarından biri olan Stairway to Heaven‘ı, daha önce Zeppelin’in beraber turneye çıktığı bir saykodelik rock grubu Spirit tarafından yazılmış Taurus’dan çalmakla itham ediliyordu. Zeppelin de durumun böyle olmadığını, var olan benzerliklerin, iki şarkının da sık kullanılan bir takım müzik teknikleri kullanmasından ileri geldiğini söylüyordu. Yazımızda, şöyle demiştik birkaç gün önce:

Zeppelin tarafında ise başka bir durum var. Geçtiğimiz gün bir bilir kişi, Zeppelin ve Spirit’in şarkılarında bulunan ve benzerlik taşıdığı iddia edilen bu kısmın, Batı müziğinde asırlardır bulunan bir minör üçlüden alındığına dair ifade verdi. İki melodinin de azalan kromatik La Minör harmonik strüktüre dayandığını, bunun “line cliché” adı verilen bir taktikle oynandığını, bu taktiğin de Bach gibi sayısız bestekar tarafından kullanıldığını söyleyen bilir kişiye, uzmanlar da destek verdiler ve Taurus ile Stairway’in notası notasına benzemediğini söylemiyorlar.

Bu karar, ne olursa olsun telif hakkı yasalarıyla ilgili büyük bir öncüllük teşkil edecekti. Öyle olacak gibi de gözüküyor. Zira jüri, bilir kişilerin hepsini dinledikten, raporları okuduktan, avukatlardan bilgileri aldıktan ve son bir kez şarkıyı bir defa daha dinledikten yarım saat sonra jüri kararını verdi ve oy birliğiyle Stairway to Heaven, Taurus’tan çalıntı değildir dedi. Böylelikle hem Stairway to Heaven hukuk nezdinde aklanmış oldu, hem de bu tip çok benzeyen ama esasen benzer teknikler kullanmaktan öteye notası notasına intihal olmayan işler biraz daha korunur oldular yasalarca.

Biz de bu durumun şerefine, bir Led Zeppelin listesi yapıp paylaşalım istedik. Zeppelin’in çok uzun yıllara uzanan kariyerini, kendi adlarını taşıyan ilk albümlerinden ele alıp, en güzel şarkılarından oluşan bir playlist hazırladık sizlere. Bugün Led Zeppelin’i bir anmak isterseniz, bundan daha iyi fırsat bulamazsınız. Biz playlist’i şöyle iliştirelim, ve bu tip listelerin şanından olan “şunu niye koymadınız” sorularına kendimizi psikolojik olarak hazırlayalım. Buyurun efendim!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.