Baştan söyleyeylim, az sonra aktaracağımız durumda birden fazla acayip mesele var. İlk olarak, neyden bahsettiğimizi bir netleştirelim. Ubisoft’un üçüncü oyun ile birlikte süksesini arttıran serisi Far Cry’a yeni bir mensup katılıyor. Adı, Far Cry Primal olacak. Oyun, adının da ima ettiği şekilde Buz Devri dolaylarında geçecek. Far Cry serisine aşina olanlar, bunun ne anlama geldiğini tahmin edebileceklerdir. Far Cry 3 ve 4’ün meşhur hayvanlarının yerine mamutları, kılıç dişli kaplanları koyun, aşağı yukarı siz de resmi gözünüzün önüne getirmiş olursunuz. Buyrun:

Buradaki acayip durumlardan ilki ise şu: Ubisoft bu oyunu henüz resmen duyurmadı. Daha da kötüsü, duyurmak üzere ipuçları veren bir canlı yayın yapıyorlardı oyunun bilgileri sızdığında. Canlı yayın bir mağara resmini gösteriyordu, ama başka bir şey yoktu. Muhtemelen o canlı yayın bir süre devam edecek, sonra da basına resmi bültenler ateşlenecekti. Olmadı. Ubisoft’un son üç dört sene içerisindeki tüm “gizli” duyuruları gibi, bu da vaktinden önce kamuya açıldı.

Far-Cry-Primal-Leak-IGN-Turkey

İkinci acayip durum ise: Bu sefer sızıntının sebebi bizim buralardan. IGN Türkiye Ubisoft’un gizemli yayını devam ederken, Far Cry Primal ile ilgili –sanki resmi duyuru yapılmışçasına- haber yaptı, bunu da Twitter üzerinden paylaştı. Muhtemelen bilgi önceden gelmiş, duyuruyla koordine edilmesi planlanıyordu; IGN Türkiye sosyal medya yönetiminde bir zamanlama hatası oldu, ilk kurşun atılınca da zaten peşinden bunu bir süredir bilmekte olan Kotaku’lar, PC Gamer’lar sokağa döküldü.

Bu iki acayipliği geçersek, söylemem gerek; Far Cry Primal bir ana oyun mu, yoksa bir yan oyun mu o konuda bir takım şüphelerim var. Tarihöncesi çağ, çok oyunlar tarafından irdelenmeyen bir zaman dilimi ve Ubisoft’un aynı Assassin’s Creed serisinde yaptığı gibi Far Cry’ı da istisnai yerlere yolluyor olması benim hoşuma gidiyor. Ama Primal ana oyun değilse, Chronicles: China gibi bir oyunsa, bu da tarihöncesi çağların biraz harcandığı anlamına gelir. Bakalım, göreceğiz. Ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.