Sizden bize yönelik pek çok farklı kanaldan Gotham ile ilgili talep, beklenti, istek ve arzu yağıyor. Diziyi incelememiz, yorum yapmamız, üzerine konuşmamız için. Lakin ortada şöyle bir problem var: Geekyapar bünyesinde yazan, çizen, nefes alan bir tek Allah’ın kulu bile diziye belirli bir bölüm sayısından sonra devam edemedi. Bir tek kişi bile.

Bunun birden çok sebebi var; ama dürüst olmam gerekirse en başlıcalarından bir tanesinin, Bruno Heller’ın geçen gün Nerdist’e verdiği beyanda gizli olduğunu düşünüyorum. Mazisinde Rome gibi bir başyapıt olduğu için Gotham’a dev heyecan duymamızı sağlayan Heller, verdiği röportajda dizinin geleceğiyle ilgili pek çok konuya değinmiş. Başlıcaları arasında da, Maniax örgütünün (o nasıl örgüt ismi zaten?) başı olan ve Joker olduğu sanılan Jerome geliyor.

Gotham

Heller, Jerome’n Joker olup olmadığını doğrulamıyor, ama şunu diyor tereddüt etmeden: “Jerome’un kimliğiyle ilgili somut cevaplar vereceğiz. Hikaye büyük ve şoke edici bir finale kavuşacak, o final de bütün Joker mitini, nasıl başladığını ve Joker’in nasıl var olduğunu açıklayacak”. E peki. Yıllar önce Alan Moore sazı eline aldığında kenara bir de “Yalnız bunun anlattıklarına kanmayın, gerçek olmayadabilir” diye not düştü; Nolan tuttu buradan hareketle filminde Joker’e üç orijin hikayesi anlattırdı. E sen netleştir Heller tabi.

Bakın, ben en son bu diziyi bıraktığımda, ortada bir “Penguen’in yükselişi” hikayesi vardı, yanında da “Yetim Bruce, kedi kızla tanışıyor”, “Masum polis yozlaşmanın ortasında mücadele veriyor”, “Mafya anası güç peşinde” hikayecikleri serpişmişti. Şimdi görüyorum ki, ilintisi kalmamış, meselemiz bir anda Joker oluvermiş. Birincisi; neden Joker? İkincisi, neden somut? Hayatımda izlemek istediğim son şey bir Joker orijin hikayesi, bunu izlemek istediğim son yer de muhtemelen Gotham dizisi. Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.