Farklı evrenlerden farklı düzeylerde zenginlikler. Yine de hepsinin bir ortak noktası var.

Yalılarda geçen dizileri izlerken insanların kazançlarına, sahip olduklarına göz dikmek gibi bir âdetimiz olmadı, hiçbir zaman da sermaye düşmanı olmadım. Yine de bazılarının elindeki gücü elde etme ve kullanma şekillerinin oldukça şaibeli olduğunu kabul etmeliyiz. Immobiliare’nin kurucusu Don Lucchesi bunlardan biri. Hatta kendi sözüyle: “Finans silahtır, politika da tetiği ne zaman çekeceğini bilmektir.” Elimizdeki liste de bu silahı insanlara doğrultmaktan çekinmeyenlerin listesi. Succesion, Daredevil, Game of Thrones ve Harry Potter’dan örneklerle; elindeki sermayenin gücüyle halkı manipüle eden karakterlerin listesi.

Logan Roy

Succession dizisinin en zengini Logan Roy
Logan Roy yalnızlığında demlenirken

Succesion dizisi, final sezonunun son bölümlerine yaklaşırken listeye en baştan giren isim Logan Roy. Medya ve eğlence şirketi Waystar RoyCo’nun kurucusu olan isim, dünyanın en büyük medya devi. Haberlerin gazetelerden ve radyodan alındığı dönemlerde doğan karakter, haberlerin kendi başına yayıldığı ve sosyal medyanın ortaya çıkıp kullanımının da tavan yaptığı dönemlerde şirketin başındaydı. Amerikan başkanlarıyla arasını hep iyi tuttu. Denizaşırı ülkelerdeki hükümet devrilmelerine çanak tuttu. Yakınlarının yasa dışı işlerini örtbas etti ve ırkçı görüşleri herkesin malumuydu. Medyanın ve zenginliğin verdiği güçle insanların hayatlarına müdahale etti, insanları kullanmakta ve harcamakta hiç tereddüt etmedi. Kendisi ve çocukları için “Daha düne kadar ağaçta sallanan maymunları fark etmemiş bir grup dinozorsunuz.” denmişti ama Waystar RoyCo için her şeyi yok eden o meteor hiçbir zaman gelmedi.

Tywin Lannister

Game of Thrones evreninin en zenginlerinden Tywin Lannister
Tywin Lannister Kral Eli olarak Demir Tahtta

Game of Thrones evreni, meşruluğu her an sorgulanan birçok kral ve kraliçe gördü. Birçok karakter, birilerinin yanında veya karşısında durdu. Altın tacı kafasındayken krala tokat atan bile oldu ama bunun karşılığını er geç aldı. Tywin Lannister ise, kral daha yemeğini yemeden onu masadan kaldırıp yatağına gönderen ve bunun bedelini ödemeyen kişi olarak kaldı. Üzerine çöktüğü altın madenleriyle birçok şeyi ve birçok kişiyi satın alan Lord Lannister, çocuklarını ve torunlarını tahta oturtmayı, kendi de Kral Eli olmayı başardı. Sahip olma iradesini hiçbir zaman kaybetmedi, kaçak oynamaktan çekinmedi. “Lannister’lar iyi dileklerini yolladı.” sözü Robb Stark’ın duyduğu son cümle oldu. Bir düğünü kana buladı. Düşmanlarının eline esir düşen çocukları her zaman babalarının parasını pazarlık malzemesi olarak kullanmaya çalıştı. Sonuçta “Lannister’lar her zaman borcunu öder”di. Hiçbir açıdan güvenilmeyecek karakterler olmalarına rağmen bir konuda güven veren Lannister’lar, doğru miktardaki parayı doğru zamanda ödüyordu. Aile bu sayede gücüne güç kattı. Bu sayede Cercei, “Bilgi güçtür.” diyenlerin boğazına bıçağı dayayıp; “Güç güçtür.” diyebildi.

Çocukları arasında her zaman ayrım yapan Tywin Lannister, bu çocuklardan bir tanesini hiçbir zaman istemedi. Tyrion’un ölümüne göz yumdu ama kendi sonu Tyrion’un elinden ölmek oldu.

Lucius Malfoy

Harry Potter evreninin en zenginlerinden Lucius Malfoy
Lucius Malfoy gözdağı verirken

Harry Potter evreninin safkan sülalelerinden olan Malfoy ailesi aynı zamanda en zenginlerden. Lucius Malfoy da oraya buraya rüşvet vermek suretiyle safkanların kayırılmasını sağlamaya çalıştı. Oğlunun Quiddicth takımına girmesi için tüm takıma Nimbus 2001 aldı. Kendisine eş görmediği herkesle onları aşağılayarak konuştu. Sihir Bakanlığı’na yaptığı bağışlarla çeşitli komitelerde görev aldı ve Sihir Bakanı Fudge bu sebepten onun tahammül edilmez karakterine göz yumdu. Ekranda veya sayfalarda Lucius Malfoy sürekli ortaya çıkmasa da tam olarak nasıl biri olduğu oğlunun hareketlerine, tavırlarına yansıdı. Yine de söylemeden geçmeyelim; kendisi ve ailesi büyük savaşın sonunda karanlık tarafı reddedip yaptıklarından pişmanlık duydu.

Kingpin

Marvel evreninin en zenginlerinden Kingpin
Kingpin ve beyaz takıntısı

Başta Spider-Man’in, sonradan Daredevil ve herkesin düşmanı olan Wilson Fisk yani New York şehrinin ebedi Kingpin’i için her şey işten ibaretti. Çizdiği; vergilerini zamanında ödeyen, hayırsever iş insanı portresinin ardında nasıl da soğuk kanlı bir cani olduğundan şu listemizde bahsetmiştik. Fisk sadece bir mafyanın değil tam olarak entrikanın Kingpin’i olmasıyla Game of Thrones konsüllerinde kendine yer bulabilecek bir karakterdi. Hiçlikten gelip şehrin yeraltındaki sahibi olmuş, bunu da tüm hislerinden sıyrılıp insanları kontrol etmeyi öğrenerek başarmıştı. Bazen rüşvet verir, para yedirir; bazen tehdit eder bazen de sadece ortadan kaldırırdı. Herkes Kingpin için çalışırdı ama kimse bunun farkında değildi.

Bu karakterlerin dördünün en büyük ortak özelliği hepsinin de kötü ve zengin olması değil; hiçbirinin satın alınabilecek şeylerde sınır görmemesi. Hepsi de kendinin yerine başkasının elini kirletmesi bekler, zamanı gelince ödeme yapar. Hepsi de kitlelerin önünde poz verir ve kamuoyunu sermayeleriyle şekillendirmeye çalışır. Peki sizce bu listeyi genişletebilir miyiz? Mr. Scrooge’un neden listede olmadığı belli. Onun yerine Godfather’daki diğer herkesi, Lex Luthor’ı veya The Boys’tan Stan Edgar’ı listeye alabilir miyiz?

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.