ESRB (Entertainment Software Rating Board) kurumu Starfield için on yedi yaş ve üstünü niteleyen M, yani Mature (Yetişkin) derecelendirmesini verdi.

Kan, sert dil, uyuşturucu kullanımı ve şiddet gibi kavramları kapsayan ESRB yetişkin derecelendirmesi, Starfield için uygun bulundu. Aslında bu bizi şaşırtan bir unsur da değil çünkü son Bethesda oyunları Fallout 4 ve Skyrim de (Fallout 76 asla yaşanmadı) yine aynı derecelendirmeyi almıştı. Zaten hem Elder Scrolls hem de Fallout serileri hem uyuşturucu kullanımı hem de cinsellik açısından çok da temiz oyunlar değiller. Kimsenin bu durumdan şikayet ettiği de yok çünkü bu unsurlar oyunların içeriğine bir çeşitlilik ve özgünlük sağlıyor.

Starfield için getirilen bu derecelendirme, diyalogların da neden olduğu bir durum gibi görünüyor. “Çılgınlaşmaya ben de varım ama sonraki sefere jetpackler olmadan deneyelim“, gibi cümleler böyle çıkarımlara sebep vermiş olabilir -evet oyun içindeki bir satır bu. Ha evet, gemide uyuşturucu üretimi yapılabilmesi de belki bu derecelendirme için önemli bir neden olabilir.

Redfall tarafından sergilenen performanstan sonra Starfield için ne kadar hazırlıklı olmalıyız?

Hepimiz biliyoruz ki Bethesda Game Studios oyunları ne görsel açıdan ne de teknik açıdan mükemmel bir duruş sergileyemiyorlar, ne yazık ki. Tabii artık bizim gibi sadık Bethesda takipçileri -ki asla yaşanmamış olan Fallout 76 (kendisini hâla oynarım, fena bir hâle gelmedi) vakasından sonra kendilerine bir şans daha vermiş bulunmaktayız- daha çok oyun içeriği, güzel mekanikler, özgün harita tasarımları gibi başka değerlere önem veriyoruz. Bu demek değil ki hatalarla dolu ve patates görünümlü bir oyun isteyelim. Redfall vakasından sonra, Starfield için de bazı endişeler konuşulmuyor değil. Bethesda’nın geçmişi göz önüne alındığında gözümüzde bazı tatsız senaryolar gayet canlanabiliyor.

Yine de belirtmek gerekir ki Redfall Bethesda Softworks tarafından yayınlanan ve Arkane tarafından geliştirilen bir oyun. Starfield’ın geliştirici ekibi ise Bethesda Game Studios olarak biliniyor. Peki, Starfield için ne kadar endişenmeliyiz? Bence endişelerimizi bir kenara atıp işi zamana bırakmalıyız. Sorunlu bir çıkış yapacağına dair düşüncelerimiz belirli temellere dayanıyor olsa da bu konuda kesin konuşmak için elimizde bir kanıt yok. Ayrıca genelde sıkıntılı çıkışlar yapan Bethesda oyunlarının en kötü senaryolarda bile sonradan toparladığını ve en azından keyifli bir deneyim sunan, standart üstü oyunlara dönüştüğünü de biliyoruz. Fallout 76 bile şu an gayet eğlenceli, özgün bir online oyuna dönmüş durumda.

Starfield ne zaman çıkıyor?

11 Haziran 2023’te Xbox oyunları için bir sunum yapılacak. Aynı sunumdan sonra da bu sefer Starfield için özel bir gösterim yapılacak. Oyunun kendisi ise 6 Eylül 2023’te Xbox ve PC Game Pass platformlarına çıkıyor. Yıldızları keşfetmeye hazır mısınız?

Author

Size bir hikaye anlatayım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.