Geçtiğimiz günlerde, art arda düştüler önümüze. Önce Pro Evolution Soccer 2016, sonra da FIFA 16. Yıllardır bu iki ismin yan yana denk bir rekabet içerisinde gelmemesine çok alışmışız. Zira, itiraf edelim, PES yıllardır bir düşüşteydi, önleyebilecek gibi durmuyordu. Ama Konami, en sonunda aklını başına toparladı, bu sene nihayet eski krallık günlerini anımsatan bir oyunla geldi. Biz de bunun üzerine, iki oyunun da üstün olduğu alanları, yan yana bir listeleyelim istedik.

Hiç lafı uzatmayalım, direkt listeye geçelim. Buyurun!

 

1. Detay

FIFA 16 1

EA Sports’un, rakiplerine her spor oyununda kurduğu üstünlük, burada da geçerli. Hiç sekmemiş. Bundesliga ya da Premier League maçları yaptığınız zaman arayüzün buna uygun olarak değişmesi, spikerlerin arada “hah, adama iyi gidiyor dedim bocaladı” gibi laflar kurması, hakemin yere frikik esnasında uçucu köpük sıkması, hiç kullanmasanız da orada olan penaltıcıyı kaleciyle tahrik etme opsiyonları… FIFA 16, öncülleri gibi şeytan detaylarda gizlidir desturuyla hazırlanmış, çok belli.

 

2. Lisans

FIFA 16 2

Bu da önceki FIFA oyunlarının PES’e daima üstünlük kurduğu bir alan. Konami’nin Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi lisanslarını almış olması atmosfere katkı yapan büyük bir unsur elbette. Ama FIFA’nın yanına bile yaklaşamıyor. Süper Lig de dahil olmak üzere tonlarca farklı ulusal müsabaka var FIFA 16’nın elinde. Bu özellikle Kariyer modunda felaket bir bonus katıyor mevzuya, zira insan London Blue yerine Chelsea‘ye transfer olunca, daha mutlu oluyor.

 

3. Ses

FIFA 16 3

Burada iki şeyi katıyoruz, hem spiker, hem de oyun sesi. Şunu çok net söyleyelim, PES serisi kırk beş yıldır yarım yamalak koyduğu spikerin belini bu sene de doğrultamamış. FIFA ise o konuda göbek atıyor. O kadar inanılmaz detaylar verip, muhabbetler yapıyorlar ki, gerçekten hayran olmamak mümkün değil. Oyun sesi de öyle. Tribün sesleri bu sene daha da organik tepki verir olmuş, zaten toptur, oyuncudur, bunların sesleri aynı güzellikte.

 

4. Psikoloji

FIFA 16 4

Evet, psikoloji. PES de hesapta bir moral sistemi var, ama FIFA bundan çok daha fazlasına sahip. Rakip takımın baskı yedikçe dağılması, gol atan oyuncuların şahlanması gibi unsurlar var FIFA’da ve en güzeli, siz oynarken bunları hissediyor ve stratejinize de katabiliyorsunuz.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.