Geçtiğimiz günlerde, art arda düştüler önümüze. Önce Pro Evolution Soccer 2016, sonra da FIFA 16. Yıllardır bu iki ismin yan yana denk bir rekabet içerisinde gelmemesine çok alışmışız. Zira, itiraf edelim, PES yıllardır bir düşüşteydi, önleyebilecek gibi durmuyordu. Ama Konami, en sonunda aklını başına toparladı, bu sene nihayet eski krallık günlerini anımsatan bir oyunla geldi. Biz de bunun üzerine, iki oyunun da üstün olduğu alanları, yan yana bir listeleyelim istedik.

Hiç lafı uzatmayalım, direkt listeye geçelim. Buyurun!

(Not: Burada katiyen PES’in komik derecede kötü PC sürümünden söz etmiyoruz.)

 

1. Grafik

PES 2016 1

Bir şeyi çok net söyleyeyim, ben bu FIFA vs. PES tartışmasına biraz FIFA’cı bir yerden bakıyorum. Olabildiğince objektif olmaya çalışıyorum, ama bu uğurda en az çaba gerektiren kısmın da grafik olduğunu söylemem gerekiyor. Harikulade FOX Engine grafiklerinden sonra FIFA 16’ya geri dönmek biraz nesil düşmek gibi hissettiriyor insana. PES 2016’nın grafikleri, özellikle de yüz modellemeleri gerçekten dudak uçuklatıcı…

 

2. Oyuncu Yaratma

PES 2016 2

Neden bilmiyorum, ama bu sene PES 2016’nın ciddi bir bölümünü hunharca oyuncu yaratma modülünün başında geçirdiğimi fark ettim. Konami cidden ince detaylar üzerinde uğraşmış. Özellikle saçları ayarlama şekillerine cidden bittim. Become a Legend modu için (ki, iki oyunda da çok iyi değil; onu da söyleyelim. NBA 2K serisini gördükten sonra iyi diyebilmek mümkün değil bu modlara) inanılmaz bir atmosfer bonusu sağlıyor bu mod.

 

3. Taktik Derinliği

PES 2016 3

Bu hep böyleydi zaten. FIFA serisinin 06 sürümü öncesinde kendini ekseriyetle “arcade” olarak konumlandırdığı zamanlarda da böyleydi, sonradan daha ciddileştiği senelerde de. 2016’da da gelenek bozulmamış. PES’in taktik ekranı, içine girdiniz mi çıkamayacağınız bir derya resmen. Kıyasla, FIFA’nın “kanat, içeri kes, pasları da hızlı yapın” basitliğindeki taktik komutaları çocuk oyunu gibi kalıyor.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.