8. Ayağın Yeri Önemli Yeri!

FIFA 16 8

Şut çekerken de ortada çok acayip yeni bir mekanik var. Artık futbolcunun ayağına o topun oturup oturmadığı, sormanız gereken birinci soru. Açı, boşluk ve yetenek kadar, topa vuruş zamanlamanız da önemli, zira zamanlamanız topa vurduğunuz yeri belirliyor. İlk aşamada biraz rastgele geliyor, ama sonlara doğru oturuyor kafanızda. Uzaktan golleri kolaylaştırabileceği gerçeği dışında bir sıkıntısı yok.

 

9. Yapay Zeka Yeni Yetenek Öğrenmiş, Göstermeden Edemiyor

FIFA 16 9

Zorluk seviyesi ne olursa olsun, sahada kim oynarsa oynasın bir şey değişmedi: rakip takımın kanat oyuncuları ikili mücadeleye maruz kalacaklarını düşündükleri an topu ayaklarından açtılar. Bu o kadar tatlı top çalmama sebep oldu ki milletten, ilk on sekiz seferden sonra tüm eğlencesi gitti. Açık alan buldukları an topu hunharca önlerine açıyorlar. Kademeye bir stoper sokabilirseniz, kontra falan yemeniz mümkün değil.

 

10. Oyuncular Toptan Daha Bağımsız

FIFA 16 10

Bu ayaktan açma meselesinin altında muhtemelen FIFA 16’da artık oyuncular ve topun çok daha bağımsız olması yatıyor. Özellikle topu almadan önce çok daha özgürsünüz, topu aldıktan sonra da sağ gösterip sol vurma tipi hareketler çok daha kolay geliyor. Yalnız yine alışana kadar biraz zorluyor, o kadarını söyleyelim.

 

11. Oyun Biraz Kibarlaşmış

FIFA 16 11

Bu bağımsızlığın yaratabileceği problemlerin başlıcası olarak milletin birbirine çarpışan araba gibi girmesini görmüş olacak ki sevgili EA Sports hakemlere “Daha kolay düdük çalın” demiş. Ve onlar da çalıyorlar. İnanılmaz sinir bozucu derecede şarj faulü oluyor oyunda, özellikle FIFA 15’te topu almanın en geçerli yönteminin bu olduğunu düşünürsek.

 

12. Ama Nasıl Çalmasınlar, Ayan Beyan Ortada?

FIFA 16 12

Önceki oyunlarda da hiç fena değildi açıkçası, ama burada gerçekten çok güzelleştirmişler. Durdurup durdurup birbirini çeke oyunculara bakıyorum resmen. Bunun oynanışı ilgilendiren kısmı, oyuncunun gözüne daha net sokuluyor olması. Böylece ikili mücadelede kantarın topuzunu kaçırmamak biraz daha fazla mümkün.

 

13. Seyircilerin Tepkileri Daha Organik

FIFA 16 13

Ses kalitesinde bir artış sezemedim açıkçası, ama seyircilerin verdiği tepkilerin çeşitleri çok daha gerçekçi ve organik duruyor. Olmayan arapaslar, cezaalanına girmek üzereyken kesilen toplar da artık seyirciler tarafından bir tepkiye layık görülüyor. Ve son olarak…

 

14. FUT Draft Evladiyelik Müthiş

FIFA 16 14

Demoda tek maçlık bir FUT Draft şansı da var ki, şöyle diyeyim, tek maçlık olmasaydı zaten kimse FIFA 16 falan almazdı. Şahaneler ötesi olmuş resmen bu mod, çıksa da oynasak…

 

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.