Eğer benim gibi Oscar, Emmy, Altın Küre gibi bilumum ödül törenini izlemekten keyif alıyorsanız, sizin için de muhtemelen senede üç önemli gün vardır. Bunlardan sonuncusu, tabii ki ödül töreninin gerçekleştiği o gün. Arkadaşlar toplanır, tahminler bir kağıda yazılır, patlamış mısır ve muhabbet eşliğinde sabah edilir. Ondan bir önceki heyecanlı gün ise ödül törenlerinin adaylarını açıkladığı zamandır. Kim kimin hakkını yedi, kimin adaylığı sürprizdi uzun uzadıya konuşulur. İlk tahminler de bugün belli olur. Ama ilk heyecanlı gün, şu anda içinde bulunduğumuz gündür. Sunucunun açıklandığı an.

Ne derseniz deyin, Amerikan ödül törenlerinde sunucunun önemi çok büyük. Tina Fey & Amy Poehler, Hugh Jackman ve Ricky Gervais gibi örneklerden biliyoruz ki ödül törenlerinin sunucuları törenin keyif seviyesini katlar ya da yarıya indirir. Bir süredir “tutuyorsa bozma” mantığıyla ilerlediği için Altın Kürelerde “acaba kim sunacak?” heyecanını yaşamıyorduk açıkçası. O yüzden de ekmeğimiz biraz Oscar’lardan çıkacaktı, belliydi. Onu kimin sunacağını uzun süre kendi aramızda konuştuk, tahminleri yaptık. En sonunda Akademi resmen 2015’te düzenlenecek 87. Oscar ödüllerinin sunucusunu açıkladı: Neil Patrick Harris.

neil-patrick-harris_58253

Harris’in sunucu olarak seçilmesi, bu tip törenleri takip edenler için muhtemelen biraz iç geçirip “meh” demek için bir sebep. Zira deneyimli oyuncu, ödül töreni sunmak denince akla ilk gelen isimlerden biri. Daha önce dört kere Tony’leri, iki kere de Emmy’leri sunan aktör, bu konuda iki kere ödül dahi almış bir isim. Üstelik daha önce 82. Oscar ödüllerinde kısa bir açılış performansı da sunmuştu. Yani anlayacağınız, iki sene önceki Seth MacFarlane tercihi gibi bir sürpriz yok elimizde. Gayet tahmin edilebilir bir tercihle karşı karşıyayız.

Peki bu kötü bir şey mi? Olmayabilir. Harris’in hem Tony hem de Emmy performansları cidden her seferinde çok etkileyici sunumlara sahne oldu. Geçen sene Ellen DeGeneres’le son 15 senenin en yüksek reyting rakamlarına ulaşan Akademi için de akıllıca bir tercih, zira aynı Ellen gibi Harris de izleyicileri çok yormadan keyifli bir izleti sunmayı iyi biliyor. Yani iyi mi oldu, kötü mü oldu bilmiyoruz; ama kesin olarak emin olduğumuz tek bir şey var: Baya okkalı bir müzikal performans kesin bizleri bekliyor!

Kanıt mı istiyorsunuz? Buyurun Neil Patrick Harris’in 2013 Tony ödüllerindeki açılış performansını izleyin. Dediğimize katılacaksınız!

http://www.youtube.com/watch?v=danBaPWT09A

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.