Sizden bir beyin egsersizi yapmanızı rica edeceğim. Dünyanın en popüler karakterlerini bir düşünün. Popülarite kıstasınız, öncelikle görsel bilinirlik olsun. En çok çantalarda, kalem kutularında, tişörtlerde, nevresimlerde, posterlerde gördüğünüz karakterler hangileri? Neler geçiyor gözünüzün önünden? Spider-Man, Superman, Mickey Mouse, Bugs Bunny, Iron Man… Elbette ki bunlar, değil mi? Peki hangi karakteri atladığınızı biliyor musunuz? Hello Kitty.

x1Q9iPf

Japonya’nın “kawaii” kültürü üzerine yoğunlaşan nadide şirketi Sanrio’nun yaratısı olan Hello Kitty, 40 yaşında, ama son birkaç yıl içerisinde toplam cirosu 7 milyar dolar olan bir sansasyona dönüştü. Karakter hakkında hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz, hatta bunun bir “karakter” olduğunu dahi fark etmemiş olabilirsiniz, ama dünyanın en popüler ikonlarından biri olduğu reddedilemez.

E neticesinde bu kadar popüler olan şeyler bir noktada illa ki Hollywood’a uğrarlar. Sanrio Hello Kitty’nin haklarını bir animasyon şirketine satıp kârı bölüşmektense efeler gibi gitmiş, Amerika’da “Sanrio Media & Pictures Entertainment” diye bir şirket açmış. Deadline’ın haberine göre de, Hello Kitty’nin ilk resmi filmi için düğmeye basmışlar bile. Söylenene göre film 2019 senesinde vizyona girmesi için hazırlanıyormuş. Sanrio en büyük markası için hiçbir masraftan da kaçınmamış. Deadline’ın haberi, firmanın film için kenara 160 ila 240 milyon dolar arası bir meblağ ayırdığını söylüyor.

HelloKittyLarge

Şöyle diyelim, Avengers: Age of Ultron’un toplam bütçesi 280 milyon civarındaydı. Geçtiğimiz senelerin sürpriz hiti The Lego Movie toplam 60 milyon dolara çekildi. Pixar damgalı Inside Out dahi 175 milyon dolar civarında bir bütçeye sahip. Sanrio’nun Hello Kitty için böyle bir miktarı gözden çıkarmış olması, baya ciddi olduklarını ortaya koyuyor. Peki film iş yapar mı? Açıkçası hiçbir şey söyleyemiyorum. Hello Kitty hakkında sıfır bilgim ve sıfır fikrim var. Tek net görebildiğim şey, Jurassic World ve Furious 7’nin muhtemelen Star Wars’ı gişeye gömeceği bir seneden sonra, hiçbir şey hakkında kesin konuşmamamız gerektiği. Belli mi olur, belki 2019’dan sonra Geekyapar olarak Hello Kitty Cinematic Universe teorileri tartışırız, ne bileyim?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.