Geçtiğimiz aylarda usta aktör Michael Douglas meseleye değinip, deneyimli yönetmen Spike Lee üzerine çıkınca uyandık meseleye. Hem Douglas, hem de Lee aynı çok bariz gerçekten dem vuruyorlardı. Ortada çok da fazla iyi, genç Amerikan jönü bulunmuyordu ve en beti benzi Amerikalı roller bile başka milletlere mensup oyunculara gidiyordu. Lee ve Douglas deyince, geçtiğimiz gün de Amerika’nın bağımsızlık günü olduğundan, durumu derinlemesine bir araştıralım dedik. Yani ne diyelim, adamlar haklıymış!

Öncelikle şunu belirtelim, ikon derken, aşağı yukarı her Amerikalının tanıyacağı, Amerikan kültürü ya da tarihinde ciddi yer etmiş, tarihi ya da kurgusal karakterleri ele aldık. En önemli kriterimiz, sokaktan bir Amerikalıyı çevirsek, “bu sizin ikon mudur dayı?” diye sorsak, olumlu yanıt alıp alamayacağımız varsayımı oldu. Bunları ülkemize uyarlamak isterseniz, kurgusal tarafta Keloğlan, Nasreddin Hoca, Kara Murat, Karaoğlan gibi karakterleri, gerçek tarafta ise Atatürk, Kanuni, Kemal Sunal, Cahit Arf gibi sembol isimleri Türkiyeli olmayan kişilerin oynadığını düşünebilirsiniz.

Durum o kadar vahim!

 

Abraham Lincoln

01 Lincoln

Hangi film: Lincoln

Neden ikon: Lincoln Amerika’nın en ünlü başkanlarından biri. Amerikan topraklarında yaşanan en kanlı savaşta ülkeye komuta etmesi ve köleliği kaldırması onu tarihe geçirdi.

Kim oynadı: Daniel Day-Lewis.

Kendisi nereli: İngiltere doğumlu, İrlanda pasaportlu. Hiçbir yerden kurtarmıyor anlayacağınız.

 

Andy Warhol

02 Andy Warhol

Hangi film: Factory Girl

Neden ikon: Warhol Amerika’nın popüler kültürünü 60’larda tek başına yönlendirdi. Amerikan pop sanatındaki etkisi bugün dahi tartışılmıyor ve yaptıkları hâlâ dillerde.

Kim oynadı: Guy Pearce.

Kendisi nereli: Pearce hasbehas İngiliz bir aktörümüz.

 

Batman

03 Batman

Hangi film: Batman Begins, The Dark Knight, The Dark Knight Rises

Neden ikon: Batman 1930’ların sonlarından, günümüze kadar hep gelmiş geçmiş en popüler süper kahramanlardan biri oldu. Vatansever duygularla anılmıyor, fakat Amerika’nın en büyük kültürel ihracatlarından biri olduğu su götürmez.

Kim oynadı: Christian Bale

Kendisi nereli: Galler doğumlu Bale, köken olarak İngiliz. Bu rolü üç filmde oynadı, önümüzdeki sene Batman tekrar Ben Affleck üzerinden Amerika’ya dönecek.

 

Elvis Presley

04 Elvis

Hangi film: Elvis (2005 mini dizisi)

Neden ikon: Rock ‘n roll’un kralı Elvis, Amerika’nın gelmiş geçmiş en ünlü ve popüler müzisyenlerinden biri. Bunun böyle olduğuna dair bir kanıt sunmama gerek var mı?

Kim oynadı: Jonathan Rhys-Meyers

Kendisi nereli: Rhys-Meyers İrlandalı bir aktör.

 

Hank Williams

05 Hank Williams

Hangi film: I Saw The Light

Neden ikon: Amerika’nın kalbinde country müzik yatar, country müziğin kalbinde ise birkaç kilit isim vardır. Hank Williams, orada sayabileceğiniz üç beş kişiden biridir.

Kim oynadı: Henüz vizyona girmedi, ama bu Kasım’da kendisini Tom Hiddleston canlandıracak.

Kendisi nereli: Tom Hiddleston muhtemelen dünyanın en İngiliz adamlarından biri.

 

James Braddock

06 James Braddock

Hangi film: Cinderella Man

Neden ikon: Lefter gibi, Metin Oktay gibi düşünün. Genç nesiller belki çok bilmeyebilir, ama eski zamanlarda efsanevi sporcular daha büyük heyecanlar yaratmışlardır. Braddock’ta Buhran dönemi Amerika’sı için öyle işte.

Kim oynadı: Russell Crowe

Kendisi nereli: Avustralya.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.