Disney’nin pazarlama departmanında çalıştığınızı düşünün. Düşünün bir. Marvel filmleri, Star Wars ve prenseslerle birlikte en büyük ekmek kapınız. Ortada Avengers gibi bir titan var. Eleştirel anlamda hem sinema yazarlarını, hem de izleyenleri ortadan ikiye bölmüş Age of Ultron’unuz bile tuttu, 1.3 milyar dolar seviyesine çıktı çok kasmadan. Bu noktada sizin yerinize sizin işinizi yapan tonlarca geek var bu dünyada. Bazısı bizim gibi kitlesel yapıyor, bazısı evinin içinde kız kardeşine anlatıyor Avengers’ın ne kadar güzel olduğunu. Çok fazla kasmanıza gerek yok.

Ant-Man-Poster-Captain-America (1)

Ama Ant-Man? Ant-Man başka bir mesele. Ortada Guardians of the Galaxy gibi tabula rasa bir konsept yok. Guardians dediğiniz şey, baya bildiğiniz boş bir tuval, kimsenin bir fikri yok konuyla ilgili. Gedikli çizgi roman okurları bile çok hakim değiller. Üzerine ne çıkarsanız, siz çıkacaksınız. Ant-Man öyle değil. Karakterin kendisi zaten falso bir güce sahip. Üstüne üstlük, bu çizgi romanların standart absürtlüğü içerisinde kabül görebilen bir şey bile değil. Marvel’ın kendisi bile defalarca değiştirmeye çalıştı bu adamın adını da, güçlerini de, yapabildiklerini de…

İşte, nasıl yaparsınız pazarlamasını?  Disney ve Marvel bu konuya baya kafa yormuşlar anlaşılan ve bana soracak olursanız, bir süredir de çok iyi gidiyorlar. Ant-Man’in ufaldığı anların, gerçek dünyaya uyarlandığında ne kadar havalı görüntülere sebebiyet verebileceğini çözmüşler, oradan yürüyorlar. Fragmanda o trenlerin birbirine çarpıştığı sahne zaten dillere dolandı, Ant-Man’in bir kurşunun üzerinde zıpladığı sahnelere dem vuruyorlar, bir kanatlı böceklere bindiği sahnelere. Şimdi de aynı konsepti almışlar, direkt Avengers’a bağlamışlar!

Ant-Man-Poster-Iron-Man (1)

Nasıl mı? Slogan “Kalkan yok. Çekiç yok. Zırh yok. Problem yok.” şeklinde. Görseller de biricik Ant-Man’imizi, bu sayılan şeylerin üzerinde gösteriyor. Iron Man’in omuzunda, Kaptan’ın kalkanının üstünde, çekicin üzerinde… Bence gayet tatlı olmuş. Kuple kuple buraya koyduk, görsellerin kendileri ise baya uzun olduklarından, ikinci sayfadalar. Ant-Man, 17 Temmuz’da vizyona girecek. Başrollerde Hank Pym rolünde Michael Douglas, Scott Lang rolünde Paul Rudd, Hope Van Dyne rolünde Evangeline Lilly ve Yellowjacket rolünde Corey Stoll var. Ne diyorsunuz posterlere?

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

11 Yorum

  1. Hope Van Dyne’i ilk kez duydum, Hank Pym’den baslamayacagi icin MCU’da beliren bir karakter olarak tasarlandi sanirim? Janet’le yakinligi ne olacak acaba.

    • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

      Kızı. Hank’le Janet’ın kızı yani. Wasp MCU’da var anlayacağın.

  2. Marvelin pazarlamacılarını tebrik etmek lazım!Bunlar değil sadece bir de Ant-man tv-pot 3 izleyin orda aynen şu cümleyi kuruyor Ant-man “Bence önce Avengersı çağırmalıyız” 😀 Anlayacağınız üzere Avengers üzerinden baya reklam yapılıyor.

  3. Antman’i pek sallamıyordum pek çok insanın da pek umrunda değildi hele ki avengers ile çok yakın zamanda çıktığı için unutulup gitme riski daha fazlaydı ama bu afişler gerçekten şahane olmuş görüp de gidecek bayağı insan olur diye düşünüyorum

  4. Ben Ant-Man’den çok Post Credits Scene’ninde olacak şeyi merak ediyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.