Her şeyin internete sızdırılabildiği çağda bir şeylere şaşırabilmeyi seviyorum. Çoğunlukla bir filmin kadrosunu da, adını da, şeklini ve şemalini de önceden duymuş oluyoruz; resmi açıklama geldiğinde de “ha evet, böyleymiş” deyip, hayatımıza devam ediyoruz. 24. Bond filminde durum böyle olmadı. Kadronun büyük bir çoğunluğunu zaten önceden biliyorduk, ama iki eklentiye tamamen şaşırdık. Konuyla ilgili az çok bir fikrimiz var zannediyorduk, eskilerden gelen bir dostla tamamen dumura uğradık. Adını tahmin edebiliriz sanıyorduk ama, hiç beklemediğimiz yerden geldi. Anladığınız hoşnut bir şekilde sürprize uğramış durumdayız, hiç de şikayetçi değiliz!

Öncelikle adı verelim, 24. Bond filminin resmi başlığı Spectre. Bu çok önemli bir başlık, zira Spectre romanlarda Bond’un karşılaştığı en önemli kötü organizasyonlardan bir tanesi. Başında da efsane kötü adam Ernst Stavro Blofeld var. Blofeld kim diye soracak olursanız söyleyelim, hani tüm o casus komedilerine ilham olan, kedisini okşarken dünyayı fethetme plan yapan karakter var ya? Hah, Blofeld işte o.  Uzun zamandır kendisi ve örgütü Spectre telif meselelerinden dolayı filme aktarılamıyordu, hatta Daniel Craig serisinde Spectre’ın yerini doldursun diye Quantum diye bir organizasyon uydurulmuştu. Şimdi kendisini tam ismiyle ve layığıyla görebileceğiz.

Sonra da gelin kadroya geçelim isterseniz. Filmin baş kötü adamını Christoph Waltz oynayacak. İnsan ister istemez “Blofeld?” diyor ama, resmi olarak ilk yapılan açıklama Waltz’ın “Oberhauser” isimli bir karakteri canlandıracağı. Geçen film Skyfall’da ısrarla “Naomie Harris’in oynadığı karakter Moneypenny değil” deyip, sonra filmin sonunda “Ha adı Moneypenny bu arada” dedikleri için burada da şüpheli olma hakkımızı saklı tutuyoruz. Waltz’ın elemanlarından birini de Guardians of the Galaxy’nin Drax’i Dave Bautista canlandıracak. Bu karakterin Jaws / Oddjob benzeri bir şey olması bekleniyor. Bizce yakışır.

Her Bond filminin efsane oynanmış bir kötü adama ihtiyacı vardır; ama bu yetmez. Bond filmlerinin aynı zamanda efsane oynanmış bir Bond kızına da ihtiyacı vardır. Önceki Daniel Craig filmleri bu konuda (Quantum of Solace’da hunharca harcanan Gemma Arterton dışında) gayet iyi bir çizgide gidiyordu. Eva Green, Olga Kurylenko, Berenice Marlohe derken yine Fransız çizgisini bozmamışlar, Blue is the Warmest Color ile parlayan Lea Seydoux‘yu kadroya katmışlar. Sürprizimiz ise seksapel deyince akla gelen tek isim Monica Bellucci’nin de filmde rol alacak olması. Seydoux Madeleine Swann isimli bir karakteri oynarken, Bellucci’nin karakterinin ismi Lucia Scarra olacak.

Ama kadroya iki sürpriz eklenti var demiştik değil mi? Biri Bellucci, eyvallah, peki ya diğeri kim? Hemen söyleyelim: Andrew Scott! İsmi tanıdık gelmiyorsa hemen en meşhur rolünü hatırlatalım sizlere: BBC’nin son Sherlock dizisindeki Moriarty! Scott burada Denbigh isimli bir karakteri canlandıracak. Bu isimler halihazırda Skyfall’da daimi kadroya girmiş olan Daniel Craig, Ralph Fiennes, Ben Whishaw, Naomie Harris ve Rory Kinnear’a katılacaklar. Anlayacağınız filmin kadrosu pek bir şenlikli olacak.

24 Bond Spectre Cast

Spectre’ın yönetmenlik koltuğunda yine Oscar ödüllü Sam Mendes var. Skyfall’ı hem eleştirel hem de gişesel olarak inanılmaz bir başarıya taşıyan Mendes uzun süre 24. film için bir anlaşma imzalamayı reddetmiş, prodüksiyon şirketi Mendes’in arada bir tiyatro oyunu sahnelemesine izin vermeyi kabul edince ancak taraflar ortak paydada buluşmuştu. Skyfall’dan bu yana bu kadar süre geçmesinin sebebi de bu. Ama artık tam gaz üretime geçecekler, önümüzdeki Pazartesi Spectre’ın ön çekimleri başlayacak. Filmin vizyon tarihi ise İngiltere için 23 Ekim 2015, ABD için ise 6 Kasım 2015. Bize de bu iki tarihin arasında bir yerde gelir.

24 Bond Spectre Cast 2

Ne diyorsunuz geekyaparlar? Heyecanlı mıyız Spectre için? Valla ben azılı bir Bond-sever olarak tarihi takvimime not aldım!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

  1. Vay be demek istiyorum. Hollywood kadro oluşturma konusunda kendisini aşmaya başladı. Hem de eskiden olduğu gibi “topladık yıldızları, gişemiz garanti” zihniyetinden sıyrılıp ciddi senaryolar ve karaktere göre oyuncu tercihlerine yönelmiş gibi duruyorlar. Bond’un da Daniel Craig’in gelişiyle daha ciddi bir ton yakalaması ve önceki sulu aksiyon havasından sıyrılması filme karşı beklentiyi yükseltiyo tabi. 2015 güzel olacak sanki.. 🙂

  2. alp demirkabız Cevap ver

    oha kadroya bak. yalnız bişey diyem bu kadroda en piskopat kötüyü chris waltz değil ralph fiennes oynar (bkz. şindlerin listesi)

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.