Orijinal Harry Potter serisinin muhteşem bir özelliğiydi yedi senede geçiyor olması. Her biri Harry ve arkadaşlarının bir okul yılına denk gelen bir hikaye; tam da geek adamın dişini geçirebileceği bir konsepte dayıyordu sırtını: Mitoloji inşa etme. Her yaz başında Harry’yi yeni bir şeyler öğrenmiş ve yeni badireler atlatmış, biraz daha olgunlaşmış bir şekilde Dursley’lere bırakıyor, her yaz sonunda da yeni seneye hazır bir şekilde teslim alıyorduk.

Bu yüzden; Fantastic Beasts serisinin hayatımızdaki yeni Potter hanedanı olacağı açıklandığında her birimiz nasıl bir dizilim yapılacağını merak ediyorduk, zira Beasts serisinde Potter kadar organik bir zaman dizilimi yoktu. Bir okul yoktu yani ortada. Filmler isterse beş senede de geçebilirdi, kırk beş senede de. Rowling ve ekibi, en nihayetinde, bu konuda karar kıldılar. Bize de açıklamışlar sağ olsun. Rowling şöyle konuştu Variety’ye verdiği kısa röportajda:

j-k-rowling_andrew-montgomery-wall-to-wall

Orijinal olarak üçleme açıklamasını bir nevi yer tutucu olarak kullandık. İnsanlarla bunun birden fazla film olacağı konusunda dürüst olmak istiyorduk, ama kendi kararımızı kendimiz verecektik. Bir noktada, hikayeyi oluştururken, David Yates’e ‘Biliyor musun, bu beş filmlik bir şeymiş gibi hissettiriyor, bundan epey eminim’ dedim. Beş filmde anlatmak baya ciddi bir niyet, zira 19 senelik bir hikaye anlatıyoruz, ama beşlik bir çizgi görebiliyorum. Böyle oldu olaylar yani. Materyalden doğdu.

Rowling’in burada kendi dediği şeye inanmadığını söylemiyorum; bence bilakis inanıyor. 19 senelik bir hikaye anlatması da elbette, Potterhead’ler için hoş bir durum. Ancak, kimse bana artık bu saatten sonra, Rowling’in tüm kararlarının arkasında “Potter dışında yaptığım hiçbir şey tutmadı lan” endişesinin yatmadığını da söyleyemez. Ama tabii ki, bu bizim işimiz değil. Bizim işimiz, son ürünle. Eğer elimizde en nihayetinde beş şahane Fantastic Beasts filmi kalacaksa, neden olmasın? Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.