Marvel filmleri meselesi, bildiğiniz gibi, bir hayli karışık. Disney satın almadan önce, Marvel kendi film stüdyosu olmadığı için karakterlerinin haklarını başka stüdyolara satmıştı. 2000 senesinde Fox X-Men’i başarılı bir şekilde filmde uyarlayınca, gerisi çorap söküğü gibi geldi. Spider-Man, Hulk, Daredevil, Elektra, Fantastic Four… Bunlardan bazılarının (Hulk ve Daredevil) hakları, anlaşmalar gereğince Marvel’a geri döndü ve 2008’de kendi stüdyosuyla ilk filmlerini yapmaya başlayan firma, Iron Man ve Incredible Hulk ile birbirine bağlı bir evrenin adımlarını attı, üzerine Thor ve Captain America’yı kattı.

3292363-3321123835-4_12_

Şimdi diğer filmlerin bazıları hâlâ başka firmalarda. Spider-Man serisinin hakkı tamamen Sony’de, Kendileri zaten bundan sonra aynı MCU gibi birbirine bağlı, aynı evrende geçen birkaç film yapacaklarını belirttiler. Venom ve Sinister Six filmleri yolda. Öte yanda, X-Men ve Fantastic Four’un hakları da Fox’ta. Herkes filmlerini birbirine bağlamak için yarışırken, Fox bu iki evrenini (biri de halihazırda oturmuş vaziyetteyken üstelik) birbirine bağlar diye düşünürsünüz değil mi? Hem X-Men’in son üç filmini, hem de yeni gelecek Fantastic Four filmini yöneten Simon Kinberg neden bunun bu şekilde olmayacağını, Screen Crush’a verdiği röpörtajda şöyle açıklıyor:

” + Yazdığınız Fantastic Four filmi X-Men ile aynı evrende mi yaşıyor?

 – Ee, bu biraz karışık. Çünkü bugüne kadar X-Men filmleri hiç başka bir süper kahraman takımının varlığına dair bir belirti göstermedi. Sonra bir anda Fantastic Four güçlerini ele geçirecek. Onlar için mutantların çok yaygın olduğu bir dünyada yaşamak da biraz karmaşık olacak, çünkü insanların bakış açısına göre, “O, sen de bir mutantsın. Nedir seni fantastik yapan?” olacak durum.

 + Bizim güçlerimiz var… Aynı şu sokağın aşağısındaki durum gibi.

 – Evet, evet. Aynen öyle. “E o zaman okula gidelim madem, Xavier’in okuluna gidelim”. Hayır, onlar farklı evrenlerde yaşamak zorundalar”

Kinberg’in haklı olduğu noktalar var, X-Men filmleri 14 senedir devam ediyorlar ve Fantastic Four’a dair hiçbir ibareye sahip olmadılar. 14 senedir inşa edilen şekliyle de neredeyse tamamen mutant bazlı seyreden bir evrende hakikaten bir anda “Aa bunlar da gücünü uzaydan almış mutant” tadı yakalanmaması çok zor bir iş. Öte yandan, çizgi romanlarda bu iki ekip yan yana var olabiliyor. Yani imkansız da değil.

Her halükarda, her film birbirine bağlanacak diye bir kaide yok. İki film kendi ayaklarının üzerinde durup, yeterli derecede iyi olurlarsa gerisi teferruat olur! Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.