Kaiju filmlerini, özellikle de Godzilla efsanesini takip ediyorsanız meseleye olan yaklaşımdaki kritik farklılıkları da bilirsiniz. Olaynı Batı kısmında kaiju filmleri on senede bir denenir, tutmazsa bir on sene sonra tekrar denenmek üzere rafa kaldırılırlar. Japonya’da, bu filmlerin ana vatanında ise bu bir alt türdür. Onlar için kaiju filmleri aksiyon kadar, romantik komedi kadar, dram kadar normal bir türdür. Rafa kaldırılmaz, devamlı yenileri gelir.

Bunun açık ara en bariz problem yarattığı mevzu Godzilla, zira tonla kaiju filminin arasında elle tutulur derecede Batı’da hayran kitlesi yaratmış olan tek isim o. Biliyorsunuz geçen sene Gareth Edwards’ın çektiği filme tekrar denedi Hollywood sağlam bir Godzilla yapmayı. Bu sefer de başarılı olmuşlar gibi gözüküyordu. Devamının geleceği, hatta meselenin üçlemeye evrileceği açıklandı. Peki bunlara bakarken Godzilla’nın asıl yaratıcısı Toho ne düşünüyordu sizce? Biz hiçbir şey demeyelim, aynen basın bültenlerini aktaralım isterseniz:

ZZ661526CC1

“Hollywood Godzilla’nın diriltileceğini duyurduğundan beri yeni bir Japon Godzilla’sı için beklentiler büyümekteydi. Ve biz de bunu yapacaksak, Godzilla hakkında en çok tutkuya ve bilgiye sahip olan Japon yaratıcılarla yapacaktık.”

Ve yapmaya karar verdiler! Neon Genesis Evangelion ve önümüzdeki aylarda çıkacak olan Attack on Titan uyarlamalarıyla meşhur olan sinemacı ikili Hideaki Anno ve Shinji Higuchi’nin yöneteceği yeni bir Godzilla geliyor. 2004’te ünlü canavarın ellinci yıl dönümünü kutlamak adına çıkan Godzilla: Final Wars’dan beri sessiz kalan Toho, bunu 2016’da bozacak. 29. Godzilla filminin henüz bir adı yok, Toho açık bir şekilde de “biz yarışamayız Hollywood’la” diyor, ama yine de insan heyecanlanmadan edemiyor. Kaiju filmlerinin ana vatanından yeni bir Godzilla geliyor, hem de on iki sene sonra! Heyecanlanmayıp da ne yapalım?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. Her iki isim de Kaijuu sinemasına vakıf isimler. Hideaki Anno hatırlanırsa iki sene önceki Rebuild of Evangelion’un 3. filminin açılış segmentine bir Kaijuu saldırısı sekansı eklemişti. Shinji Higuchi ise Gojira’dan sonraki en yetkin kaijuu yapımı olan Gamera’ya yaptığı filmle biliniyor. Her iki yönetmenin işbirliği Kaijuu türünü ileriye doğru geliştirecek bir deconstruction ortaya çıkartacaktır diye düşünüyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.