Jordan Peele‘i Comedy Central‘daki muhteşem Key and Peele şovundan tanıyanlar için geçtiğimiz senenin büyük hiti Get Out ciddi bir sürprizdi. Peele her zaman akıllı komediden hoşlanan bir adam olmuştu, bu yüzden belki de ilk uzun metraj yönetmenlik deneyiminin bir drama olmasını kabul edebilirdik. Aksiyon da çok uçuk kaçmazdı belki de, ya da bilim-kurgu… Ama korku? Hatta üniversitelerde ders olarak okutulacak kadar taze bir janra filmi? Kimse beklemiyordu.

Bu büyük başarı, Peele’a şöhret ve saygının yanı sıra aynı zamanda bir de En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar kazandırdı. Bir de bütün bunların üstüne bir beklenti yarattı. Çünkü Get Out çekilirken kimsenin aklının ucundan bile “Jordan Peele bir film yapsa da izlesek” geçmiyordu, fakat artık sene 2018, Get Out’un üstünden bir yıl geçti ve hep birlikte şunu soruyoruz: Peele şimdi ne çekecek? Sağ olsun genç sinemacı bunun cevabını Twitter üzerinden verdi.

Şimdi, afişin tek başına anlattığı birkaç şey var. Öncelikle, elbette, filmin adı Us. Bu İngilizce’de “Biz” anlamına gelen bir kelime, fakat aynı zamanda United States‘in, yani Birleşik Devletler‘in de kısaltması olarak kullanılıyor. Bu detay önemli olabilir, zira Get Out sosyolojik bir filmdi. Us politik bir film olabilir. Öte yandan korkutucu olacağı kesin, çünkü üstte “Oscar’lı Jordan Peele’ın zihninden yeni kabus” diye yazıyor. Merkezde ise rorschach testi gibi durmuş iki kafa var.

Us‘ın topladığı kadro ise gerçekten ilham verici duruyor. Peele’ın başarısı sonrası zaten birçok oyuncunun kendisiyle çalışmak istemesi beklenen bir şeydi. Öyle de oldu. Peele yeni filmi için Lupita Nyong’oElisabeth Moss ve Winston Duke ile görüşmekte. İsim hafızası zayıf olanlar için söyleyelim: Nyong’o 12 Years a Slave ve Black Panther gibi filmlerin ödüllü oyuncusu, Moss hayatımıza Mad Men ile girdi, şimdi Handmaid’s Tale ile coşuyor; Duke da bildiğimiz M’Baku. Adam muhteşem bir yıl geçiriyor.

Kadro şahane duruyor, ilk afiş heyecan verici, oyuncular güzel… Mart 2019’da da çıkacak. Bakalım, Get Out severler nasıl bulacak?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.