Sanki eskiden bu tabirin bir anlamı vardı. Gazetecilik. Öyle geliyor insana. Çocukluk sanrıları olsa gerek, yoksa insan hafızasını zorlayınca da pek bu makama atfettiği anlamın hakkını veren insan bulamıyor. En azından gerçek hayatta yani.

Sinema ekranında ise gazeteciler bazen ciddi, bazen komik, ama hemen hemen her zaman cesur, gözüpek ve ataklar. Onları öyle izlemeyi de seviyoruz. Sanki diyoruz içimizden, sanki gazetecilik böyle bir şey. Eğer şöyle sağlam bir gazetecilik filmi izleyip, kuruma olan inancınızı tazelemek niyetindeyseniz (şu sıralar öyle bir arzu içerisinde olabilirsiniz) şu aşağıdaki 12 gazetecilik filmi önerimizdir.

Hemen listeye başlamadan netleştirelim, gazetecilik derken, araştırmacı gazetecilikten söz ediyoruz. Çok net iki istisna haricinde televizyonculuğu anlatan Good Night & Good Luck, Network gibi filmleri kulvar dışı bıraktık. İstisnalarımız en azından bir “gazetecilik derdi” anlatıyordu, özellikle araştırmacı kısmını. Bir gün de televizyonculuk filmi yapar, onların da gönlünü alırız.

Hazır mısınız? Başlıyoruz!

 

12. The Paper (1994)

1 The Paper

Yönetmen: Ron Howard

Başrol: Michael Keaton, Glenn Close, Robert Duvall

IMDB Notu: 6.5

 

11. Ace in the Hole (1951)

2 Ace in the Hole

Yönetmen: Billy Wilder

Başrol: Kirk Douglas, Jan Sterling, Robert Arthur

IMDB Notu: 8.2

 

10. The Pelican Brief (1993)

3 The Pelican Brief

Yönetmen: Alan J. Pakula

Başrol: Julia Roberts, Denzel Washington, Sam Shepard

IMDB Notu: 6.5

1 2 3 4
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.