Bir şeyi eğri oturup, doğru konuşalım: Film müzikleri konusunda Marvel Cinematic Universe öyle ahım şahım bir durumda değil. Silvestri’nin Avengers ana teması haricinde, tüm MCU’da şöyle filmine mühür vurmuş, dinledikçe duygulandıran, zamanının ötesine geçeceği her hâlinden belli bir leitmotif yok, tını yok, ezgi yok. Soundtrack’leriyle öne çıkan çok film var. Iron Man gibi, Guardians of the Galaxy gibi… Ama kendi özel müziğiyle kulakların pasını atan pek çıkmadı şu dakikaya kadar.

Bu konuda DC, daha ilk filminden anahtarları Hans Zimmer ve Junkie XL’e verip kafayı rahatlattı zaten. Birçok kişi için ikilinin beraber yaptığı Wonder Woman teması, şimdiden tarihin en iyi süper kahraman müziklerinden biri. O yüzden Marvel’ın rekabete ortak olması gerekiyor artık. Müzik konusunda rakibini karşılaması gerekiyor, hiçbir şey için değilse bunu zamansızlık kazanmak için yapması gerekiyor. Buna da acilen başlamaları gerekiyor. Peki onlar ne yapıyorlar?

devowhipit

Şöyle. Malumunuz, Thor: Ragnarok geliyor. Niyeyse, Marvel ısrarla bu filmin “komik” olacağını vurgulamak istiyor bize. Filmi Comic-Con’da bir skeçle tanıttılar, ardından da “logo” diye, geçici olduğunu umduğumuz bir şey gösterdiler ki kendisi Far Cry’ın vakti zamanında “şaka olsun” diye çıkardığı bir ek paketin logosuna benziyordu yani. Şimdi de 80’lerin en yabancı tabiriyle “cheesy” gruplarından Devo’nun kurucusu Mark Mothersbaugh’a, filmin müziklerini yapma görevi verdiler.

Sanrı yaşamıyorum. Mothersbaugh’un özgeçmişinde sadece Devo’nun yatmadığının farkındayım. Kendisi Wes Anderson filmleri, Lego Movie ve Jump Street gibi işlerin müziklerini de yaptı. Ayrıca kendimi açıklama ihtiyacı hissediyorum: Kimse Mothersbaugh’a kötü bir müzisyen demiyor. Hatta bilakis, efsane titrini hakeden bir adam Mothersbaugh. Ama Allah aşkına, bu filmin tonu hakkında nasıl bir ima vermeli bana? Ne düşünmeliyim ben sen filminin müziklerini CV’sinde Alvin and the Chipmunks ve Rugrats bulunan adama yaptırıyorsan? Farkında mısın bilmiyorum ama sevgili Marvel, senin rakibin tutup bütün kahramanlarına leitmotif yazdırırken tarihin en mühür bestecilerinden biriyle, 2015’in en iyi film müziğini yapan adama veriyor stüdyonun anahtarlarını. Sen niye, sen ne? Yani nasıl bir film olacak Thor: Ragnarok, gerçekten ürpererek bekliyorum. Acaba önceki Thor filmlerini sevmediğimizin farkında mı Marvel? Gerçekten handikaplı başlayacaklarının ayırdında mı?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.