Disney’in filmlerinde ve özellikle de animasyonlarında sıkça kullandığı şu kuralı hepiniz bilirsiniz sanırım: Şarkılar illa olacak. Evet, tuhaftır ki neredeyse her Disney yapımında yer alan bu müzikalimsi enstantaneler dolayısıyla, artık aklımda genel bir kalıp oluşmuş vaziyette. Disney acaba müzik olmadan bir şey yapamıyor muydu? Yoo, aslında bunun örneği aslında çok var, gayet de başarıyor. Ama daha göz önünde olanlarında hep bir melodileşme, karakterlerin aniden gelen cıvıma isteği gibi sebepler insanı biraz “hıım, peki o zaman” moduna sokuyor. Yalan yok, hepsinde aynı şeyi hissetmesem de bazılarında ben de biraz garipsemişimdir bu huyu.

47596611.cached

Ama size güzel bir haber verelim, bu “müzikalleşme” süreci Mulan’a çekilen live-action filmde olmayacak! En azından bize söylenen, gelen haberler ve ortalıkta dolaşan söylentiler bu yönde. Filmin yönetmeni Niki Caro’dan çıkan sözler ise aynen şöyle:

“Anladığım kadarıyla şarkılar şimdilik yok, ki bu durum çocuklarım için adeta bir kabus gibi bir şey.”

En azından bir “şimdilik” denmiş, parmakları çaprazlasak devamı gelir mi, ne dersiniz? Filmin ne kadarı çekildi ya da en azından planlandı; henüz net bir bilgi yok bu taraflardan. Ama sevinmemiz gereken bir meselenin sadece bu şarkıların yoksunluğu olmasın diye Caro birkaç kelam daha etmiş röportajında ve eklemiş:

“Daha henüz başlamadım, o yüzden size çok net bir detay veremeyeceğim şu an. Ama bütçe, mekanlar ve hikaye gibi ögeler bana, Çin’de kadın dövüş sanatları fantezisini daha güçlü ve harika bir çerçevede sunmama yardımcı oluyor. Ve itiraf etmem gerekir ki bunun için sabırsızlanıyorum.”

mulan-live-action-disney

Entertainment Weekly aracılığıyla öğrendiğimiz bu röportaj kesitleri sayesinde, Mulan live-action filminin hem daha az müzikli hem de fazlasıyla güçlü bir Çinli kız figürünü yansıtmada ilerleyeceğini öğrenmiş olduk. Mulan’ı bilen bilir, Disney prensesleri arasında koydu mu oturtturan tiplerden biridir kendisi. Dolayısıyla böyle bir karakteri, halihazırda bilinen yapısından daha güçlü görebilmek insanın içine ister istemez bir umut tohumu bırakıveriyor, ne yalan söyleyelim. Tabii bu konuda siz ne dersiniz onu bilemeyiz. Sizce bu iki ayrıntı ne kadar önem teşkil edecek filmde? Zaten Mulan’ın kaliteli gücünü bildiğimizden çok umuda girmesek mi? Disney’in adeti olan müzikalleşme hareketinin bu prensesin live-action filmine yansımasındaki azalma konusunda umutlarımız suya düşebilir mi? Yoksa “Şarkı olmadan olur mu ya? Benim izlediğim filmde adam çıkıp aniden duygularını melodiyle anlatmazsa içim rahat etmiyor!” diyenlerden misiniz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın sakın, merak ediyoruz fikrinizi.

 

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.