Bazı şeyleri, görüşümüz ne olursa olsun ortak bir noktada kabul etmemiz gerekiyor söz konusu çizgi roman filmleri olduğunda. Eğer Christopher Nolan diye bir adam olmasaydı, kimse Superman Returns’den sonra Man of Steel’a şans vermez, ortada DC Cinematic Universe diye bir şeyin planları olmazdı. Eğer Robert Downey Jr bu kadar sempatik ve karizmatik olmasaydı Avengers 1 milyar dolar gişe barajını birdirbir oynarmış rahatlığında geçemez, Marvel böylesine güçlü bir imparatorluk kuramazdı. Daha da geriye gidelim, eğer Christopher Reeve bu kadar meziyetli bir aktör olmasaydı, belki süper kahraman filmleri bu efsaneleşme yoluna asla giremeyeceklerdi.

Aynısını bir insan için daha söylemek mümkün: Hugh Jackman. Eğer ki Jackman Wolverine olarak bu kadar ikonik bir performans sergilemeseydi; hatta karakterin meşhur sarı-siyah kostümlü görüntüsünü bile geçip insanlar “Wolverine” dediğinde akla ilk gelen sima olmasaydı X-Men filmleri on üç senedir yıkılmayan bir saltanat olarak kalamazlardı. Neticede adamın başrolü olmadığı sadece bir X-Men filmi var, onda da açık ara filmin en komik sahnesi kendisiydi.

ZZ3B552002

O yüzden kendisi şu yukarıda gördüğümüz resmi Instagram’dan “Wolverine… SON BİR DEFA DAHA” alt yazısıyla paylaşınca internet yarıldı, hep beraber içine girdik. Jackman bu dakikaya kadar 2016’da çıkacak X-Men: Apocalypse filmi için hiçbir zaman resmi olarak “evet kadroda” şeklinde bir açıklamanın mezesi olmamıştı, ama biz hep öyle varsaymıştık. Fakat eğer “son bir defa daha” derken çok kötü bir şaka yapmıyorsa muhtemelen burada Apocalypse’i değil, kontratını şimdiden yapmış olduğu 2017 tarihli üçüncü Wolverine filmini kast ediyor.

Açık konuşalım, bugüne kadar pek çok rol aktörüyle özdeşleşmiştir şu hayatta, sonra başkasına verilince sinirlenmişiz, üzülmüşüz, “ya onun kadar iyi değil ya” demişizdir. Superman uzun süre öyleydi mesela, kim gelse Reeve’in yanına yaklaştıramadık Henry Cavill’e kadar. Ama Wolverine böyle bir şey değil, daha da üst mertebede. Wolverine’i beyaz perdede Hugh Jackman’dan başka kimse oynayamaz; ne hikayesel olarak, ne de bizim gönlümüzde kabulümüz babında. O yüzden umalım da Jackman 2017’de rolü bırakacaksa Fox zırtapoz bir genci falan cast edip üzerine tüy dikmesin, Wolverine’e çizgi romanlardaki gibi layık bir final yapalım, uğurlayalım, gönlümüzde sonsuza kadar yaşatalım…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

20 Yorum

 1. hugh jackman’ın wolverine’i biraz baydı. başarılı bir stand alone wolverine filmi göremedik. çizgi romandaki gibi tıknaz, kıllı, sarı kostümlü daha farklı bir wolverine’e, yeni bir aktöre şans verilmesini mantıklı bulabilirim. hugh jackman ileride old man wolverine için yine sahneye çıkabilir, orası ayrı…

 2. Iron Man’i RDJ’in oynamaması bile Hugh Jackman’ın Wolverine’i oynamaması kadar kalp kırıcı olamazdı. Zaten RDJ “Iron Man benim, ben kalıcam.” dediğinde hepimiz, “Ulan bi bu bi Hugh ikisi kalmalı!” dedik. Düşünüyorum, “RDJ’in yerine Iron Man’i başkası oynayabilir mi?” Evet, oynayabilir, birsürü kişi oynayabilir, şahsen ben Joshua Gomez’i Iron Man olarak görmek isterdim. ama, “Peki Wolverine’i Hugh Jackman’dan başkası oynayabilir mi?” diye düşününce; cevabım “Hayır!” oluyor. Ve çoğu kişi de böyle düşünüyor. Bunun anlamıda artık sadece Hugh gitti değil, Wolverine gitti demek.

    • Hayir, mesele yas da degil… Yani Tony Stark’i oynamasi icin daha cirkin bir adam olabilir mi? 😀

     • Enki Bircan

      Bilmem, bana hep Joshua Gomez’den müthiş bir Tony Stark olur gibi gelmiştir. Yaş farkı var, çok değil tamam ama RDJ 10 yaş daha büyük. Çirkin olmasına da birşey diyemem senin düşüncen ama, bence Josh gayet de normal yakışıklılıkta birisi. 😀

  • Robert downey jr dünyadaki herkes kabul ediyor en çok karakterle bütünleşen kişi diye senın yorumuna şaşırdım

 3. Hugh Jackman’ın yeni Wolverine ve X Men filmlerinde ikişer kez Wolverine’ı canlandırıp bu rolü bırakacağı en az 1-1.5 yıldır biliniyor. Gündemden kopukluğunuz şaşırtmadı.

 4. Old Man Logan hikayesine devam edip Hugh Jackman’ı Wolverine olarak devam ettirebilirler ama adamın aynı performansı sergilemesi imkansız olacak. Gelmiş kaç yaşına, çizgi romanlardaki karakter olamaz. Onun yerine Wolverine benzeri karakterleri ekleyebilirler filmlere. Klonlar, çocuklar, alternatif evren Loganları… Son bir kez Wolverine olması gerekiyor yani artık.

 5. Orijinal Wolverine profiline uymamasina ragmen gene de bu kadar sindi ya icimize… Helal olsun adama.

 6. bence gayet güzel bir yazı olmuş kesinlikle wolverine ve Hugh Jackman özdeşleşmiş durumda aynı iron man ve RDJ gibi ikiside karakterlere inanılmaz benzeyen oyucular bu iki oyuncunun yeri kolay kolay dolmaz..

 7. iyide geçen aylarda eşi ile görüşmüş ve ölene kadar wolverine rolünü oynamak istiyorum demişti

  • hugh jackmani belkide en büyük fanlarından birisiyimdir ama şu adama sarı original kostümü giydirmediler ya ona sinir oluyorum the wolverine filminde sonunda vardı kostum kot atlet kot atlet nereye kadar

 8. Hiç unutmam, the Dark Knight’ın kötüsü Joker olarak belirlenmiş ve oyuncu olarak da Heath Ledger açıklanmıştı. O zaman dedim ki, “Abi Jack Nicholson’dan daha iyi Joker oynayacak oyuncu olmaz, hem de bu adamdan hiç olmaz. Joker Jack’tir.”. Sonra Dark Knight oldu, ben de bütün bu söylediklerimi yuttum tabi.

  O yüzden Hugh Jackman için de bu kadar iddialı konuşmak çok gereksiz. Hele çizgi roman okuyan insanlar için hiç bir zaman tam anlamıyla olmamış bir Wolverine’den bahsediyoruz. Evet X-Men kadrosunda en öne çıkan karakter oldu, farklı bir Wolverine olarak çok daha geniş bir kitleye ulaştı ama bugün özüne sadık, tıknaz, çirkin bir Wolverine’e hayır demem. Haa Jackman’a saygıda kusur yok tabi. Seviyoruz kendisini.

  • Joker için Jack Nicholson 1 kere ekran karşısına geçti (ve tam geçti, sonsuz saygı) yalnız Hugh Jackman hakikaten senelerdir ilk defa ekrana konulmuş bir karakteri oynuyor (çizgi romanına uymasa da). O açından bir başkasına Wolverine denilirse hissedilecek “oturmamışlık” hissini engellemenin çok daha zor olduğuna inanıyorum.
   Hani şöyle düşün ki adam yakışmamış haliyle bu role yakıştı ve akabinde yapıştı. Öyle diyim.

   • Her seferinde Hugh’un Wolverine’ine giydirsem de ne demişim; “X-Men kadrosunda en öne çıkan karakter oldu, farklı bir Wolverine olarak çok daha geniş bir kitleye ulaştı”. Ama buradaki mesaj adamın biri çıkar (Tom Hardy diyorum hep ama sonuçta bi onu bildiğim için, başkası da olabilir.), öyle bi Wolverine olur ki, Hugh falan unutulur gider. (Bu arada solo Wolverine filmlerinin ortalama altı ve X-Men filmlerinin de bi kaç istisna dışında çok süper filmler olmadığını hatırlatmak da gerekiyor.)

    Lakin bunu yazarken Shazam rolünün Dwayne Johnson’a teklif edildiği tekrar aklıma geliyor ve sana hak veriyorum, daha kötüsü de gelip “Aah.. Hugh, geri dön!!!” dedirtebilir. Hayırlısı diyelim, napalım?

    • Dediğini anladım, sadece Joker durumuyla aynı tutamıyorum dedim.
     Hugh unutulup gidemez bence ama hele ki gelen gideni aratır durumuna hiç düşmeyelim tabi umarım (:
     Benim aklıma Gambit geliyor, nasıl susuyorum bilmiyorum…
     Bazen de daha ilk filmlerde o kadar oturmuyor ki karakter-aktör; sonradan devralan aktörler/aktrisler ilaç gibi geliyor.
     Hayırlısı ama hep kısmet aynen, değil mi?

     • Tutku Tuzlu

      Taylor Kitsch’den (Onu da çok beğenmemiştim ama) sonra Channing Tatum di mi? 🙂 Allah sabır versin ne diyim? Bari Fransızca bilen birini seçselerdi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.