Geek olmanın yirmi milyar tane güzel tarafı var. Ağzınız güzel laf yapar hâle geliyor, argümanlarda genelde muzaffer çıkıyorsunuz, kafada minik minik wikiler geziyor… Ama bir de şöyle bir negatif tarafı var: hype’a yenik düşmek işten bile olmayabiliyor. Pazarlama departmanları diye bir şeyi resmen biz kurdurttuk yani eğlence sektöründe. İstiyoruz ki fragmanlar gelsin, röportajlar çıksın; alsın götürsün bizi. Çok çabuk gaza geliyor, beklenti yükseltiyoruz. Sonra o beklenti kırılınca da canımız sıkılıyor.

Can sıkılsa sadece iyi. Her geek’in bir kere başına gelmiştir dev bir beklentiyle sinema salonuna gidip, oyunu açıp, kitaba başlayıp sonra o eser çıkana kadar yaptığı güzellemelerin gururu altında ezilerek işin aslında iyi olmadığını kabullenememek. Şükürler olsun ki benim bu tip inatlarım esnasında kimse kafama kamera dayamamıştı. Maalesef, Phantom Menace‘ın çıkışında bunu bir grup insana yapmışlar. Ve şimdi, hepsi baya ibretlik gözüküyorlar.

Burada gerçekten insana feyz aldırtan iki şey var. Birincisi, insanların filme dair açılıştan önce sarf ettikleri sözler aşağı yukarı şu an Force Awakens ile ilgili dile getirilenlerle aynı. Şu an da Force Awakens’ın bir geceyarısı gösterimine gitsek, muhtemelen benzer şeyleri söyleyecek bir milyon insan bulabiliriz. Bu da açıkçası, ne bileyim; yirmi kötü fragmanın yapamayacağı kadar sert düşürdü beklentimi. Çünkü ben de herhalde o yıllarda bu yaşlarda olsam, benzer sözleri söyler; sonra da çok pişman olurdum. Temkinli olmak en iyisi sanki be?

Ama dahası da var. Bu videonun ibretlik bir kısmı daha var ki; o da çıkıştan sonra söylenenler. Belli ki herkes filmin ilk gazıyla, çok da inanmadan ama iki saat önce tükürdüklerini de yalamak istemeden yarım ağızla “of evet çok güzeldi, bir daha da izlerim ha” falan diyor. Bunu diyenler de çocuk değil, baya koca koca adamlar; belli ki şu sıralar sorsanız Phantom Menace’a gömecek kimseler. O yüzden, ben bu videoyla bir silkindim yani. Force Awakens! Sana hype’sız gideceğim! Hayır, yenilmeyeceğim gazına! Hayır! Hay…

ÜHÜHÜ HADİ GEL YA HADİ ÇOK GÜZEL OLCAK ÜF

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.