Sevin ya da sevmeyin, Quentin Tarantino’nun çağımızın en önemli sinemacılarından biri. Hem yazarlığı, hem de yönetmenliği Tarantino kadar övgü toplayan; finanssal başarıyı eleştirel başarıyla harmanlayıp, bu sırada da kendine has bir dil yaratmaktan geri kalmayan çok az yönetmen var piyasada. 1992’de vizyona giren Reservoir Dogs’dan beri de aşağı yukarı çizgisini hiç bozmadı Amerikalı yönetmen. Hatta pek çok kişi, son iki filmi Inglorious Basterds ve Django Unchained’in tüm külliyat içerisindeki en iyi filmlerden biri olduğu kanaatinde.

Şimdilerde 51 yaşındaki yönetmen sekizinci filmi The Hateful Eight’i çekmekte. Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Jackie Brown, Kill Bill, Death Proof, Inglorious Basterds ve Django Unchained’den oluşan filmografiye 2015’te yeni bir film katılacak yani anlayacağınız. Bu muhteşem arka kataloga bakıp, yaratıcıları olsaydınız siz ne düşünürdünüz? “Ölene kadar bu işi yapmalıyım” gibi bir şey mi? Tarantino öyle düşünmüyor. Usta yönetmen şimdiden kendisine bir emeklilik tarihi belirlemiş bile.

quentin_tarantino_reference

Aslında Tarantino çok uzun zamandır işi zirvedeyken bırakmaktan söz ediyordu, fakat ilk defa net bir tarih koymuş oldu. Kendisi Deadline’a verdiği röportajda, şu ifadeleri kullanmış:

“Bence insanlar sizin oradan inmeniz için yalvarana kadar sahnede kalmamalısınız. İnsanları daha fazlasını isterken bırakma fikrini seviyorum. Bence yönetmenlik bir genç adam işi. İlk filmimle son filmim arasında bir göbek bağı olması fikrini de seviyorum. Başka şekilde düşünen kimseyle dalga geçme niyetinde değilim, ama ben hâlâ sertken bırakmak istiyorum. On filmlik bir filmografi sahibi olma fikri hoşuma gidiyor, yani bundan sonra iki tane daha çekip emekli olacağım.”

Net tarih bu sevgili geekyaparlar. Tarantino bundan sonra iki film daha çekip, yönetmenliği bırakacak. Ama merak etmeyin, her ne kadar bu röportajında bahsetmemiş olsa da Tarantino sinemacılığı bırakma niyetinin olmadığını daha önce söylemişti. Usta yönetmenin planı, yönetmenliği bıraktıktan sonra yazarlıkla uğraşmak. Yani biz yine de Tarantino filmleri görmeye devam edeceğiz, sadece o marka azalarak bitmek yerine, zirvede sonlanacak…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. En güzeli işleri batırıp sönüp gitmektense hala en iyilerdeyken gitmesi hepimiz için en iyisi

  2. ya tamam iyi hoş 10 güzel sayıda 15-20 onlarda güzel sayılar 232 mesela beckham’ın forma numarası 😀 bide böyle düşün tarantinocuğum 😀 ben doyamadım kill bill izlemeye ..

  3. Abdulkerim Eser Cevap ver

    Kill Bill vol. 3
    Onu çeksin yaa. Deli gibi istiyorum. Vernita’nın kızı Gelin’den intikam almalı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.