Modern sinema, artık hanedanlara ait bir alan. Bunu daha önce sizlerle konuşmuştuk zaten. Bizim kabaca hanedan dediğimiz, Amerikalıların “franchise” dediği şey esasında. Uçsuz bucaksız, yan filmlere sahip, farklı mecralarda da aşık atabilen, yanında illa ki ek ürünleriyle gelen bir yapı değilse; büyük stüdyolar bir filme çok sık “he” demiyorlar artık. Peki bu hanedanlar, birbirleriyle kıyaslandıkları zaman nasıl bir performans gösteriyorlar? Yani hanedanların en büyüğü kim? Son verilere göre, bunları sıralayalım dedik. Yalnız paylaşılmış evren meselesi işin içine girince, kafalar biraz karışıyor hangisi hanedanın bir parçası, hangisi değil; o yüzden dilerseniz adım adım gidelim olur mu? Tamamsak, buyurun, 15’ten geri saymaya başlayalım!

 

15, Ice Age

This image released by 20th Century Fox shows the characters Diego, voiced by Denis Leary, left, Sid, voiced by John Leguizamo and Manny, voiced by Ray Romano in a scene from the animated film, "Ice Age: Continental Drift." (AP Photo/20th Century Fox) 07132012xGUIDE

Şu an hâlâ bir mensubu aktif sinemalarda oynayan hanedanlarımızdan. Toplamda 5 filmi girmiş bu dakikaya kadar vizyona. Toplamda götürdüğü hasılat ise 3.1 milyar dolar. Aynen öyle, perdeyi 3.1 milyar dolardan açtık; düşünün nerelere gideceğiz artık.

 

14, The Twilight Saga

14 Twilight - 3.3 B$, 5 Film

Twilight ne kadar sert bitti farkında mısınız? Bir zamanlar seriye aşık olan güruh, yeni şeyleri sahiplendi ve Twilight’ı fena unuttu. Ama işte, bir vakit büyüleyici bir şeydi. Toplamda 5 filmi girmiş vizyona, onun da toplam gişesi 3.3 milyar dolar. Fena değil.

 

13, Shrek

13 Shrek - 3.5 B$, 5 Film

Listemizdeki ikinci ve son animasyon seri. Onun da toplam 5 filmi var. Elde etti kümülatif hasılat da 3.5 milyar dolar civarında. Bu rakam Shrek’in gelmiş geçmiş en fazla hasılat elde eden animasyon serisi olmasını sağlıyor. Böyle deyince de bir garip geldi ya, öyle değil mi?

 

12, Jurassic

12 Jurassic - 3.6 B$, 4 Film

İlginçtir, Jurassic serisi geçen senenin büyük hiti World’den önce de ilk 15’teydi. Ama tabii oradan gelen devasa para birkaç basamak yükselmesine sebep oldu. Toplamda 4 filmi çıktı bu serinin. Elde ettiği hasılat da 3.6 milyar dolar. Bunun 2.5 milyar doları sadece ilk ve son filmlerden.

 

11, Pirates of the Caribbean

11 Pirates of the Caribbean - 3.7 B$, 4 Film

2017’de yeni Karayip Korsanları filmi geldiği zaman seriyi yine listelerde zirveye vurduracak sadık bir kitle kaldı mı bilmiyoruz, ama zamanı geldiğinde göreceğiz. Her halükarda, Disney’nin serisi 4 filmde elde ettiği toplam 3.7 milyar dolar ile burun farkıyla onbirinci sırada.

 

10, Transformers

10 Transformers - 3.7 B$, 5 Film

Muhtemelen tarihin en kötü eleştiriler alan gişe rekortmeni. Benim diyen hiçbir sinema eleştirmeni filmi beğenmiyor, işin acayibi, hayranlar da öyle aman aman hastası değil; ama işte yine de ilk ona giriyor bir şekil. Toplam 5 film, 3.7 milyar dolar.

 

9, Furious

09 Furious - 3.8 B$, 7 Film

Adı bir türlü sabit kalamayan güzide hanedanımız bu listenin muhtemelen tarihsel süreç olarak en acayip rotayı izleyen üyesi. Filmleri arasında 150 milyon dolar gişe yapan da var, 1.5 milyar dolar yapan da. Toplamda 7 filmde 3.8 milyar dolar hasılat elde etmiş.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.