Star Wars‘ın tarihi büyük çekim krizleriyle dolu. Hatta adını koyalım ve açık konuşalım: Star Wars büyük çekim krizlerinden doğdu. Lucas’ı hastanelik eden A New Hope‘dan, yeni bir teknolojiyle yaradana emanet çekilen Attack of the Clones‘a kadar hiçbir Star Wars filmi kolay geçmedi bugüne kadar. Bu yüzden Solo: A Star Wars Story‘nin başına gelenlere şaşırmamak gerek belki de aslında… Ama bir yandan, alt alta sıralayınca da ürpermemek mümkün değil.

Öyleyse bir sıralayalım mı?

Buyurun!

 

1. Filmin Yönetmenleri Yarı Yolda Kovuldu

Chris_Miller_&_Phil_Lord_by_Gage_Skidmore

Solo: A Star Wars Story filmi yola Phil Lord ve Christopher Miller ikilisiyle başlamıştı. Art arda 21 Jump Street ve LEGO Movie ile sağlam bir grafik çizen ikilinin evrene özel bir komedi tadı eklemesi bekleniyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Lord ve Miller düpedüz bir komedi filmi çekmeye gelmişlerdi, ancak Lucasfilm eşrafının arzusu başkaydı. Star Wars evreninin kıdemli senaristi Lawrence Kasdan özene bezene yazdığı metinlerin doğaçlama oynatılmasına içerliyordu. Prodüksiyonun ortasında çekimlere kısa bir süre ara verildiğinde eldeki görüntüler incelendi. Saganın kapıkulu Kathleen Kennedy gördüklerinden hoşlanmadı. Lord ve Miller’ın teknikleri filmi denilene göre karman çorman bir hâle getirmiş, Kasdan’ın metninden uzaklaşılmış, komedinin dozu aşırıya kaçırılmıştı. Bu noktada Disney ve Lucasfilm olmaz denileni oldurdu. Büyük bir projeden yarı yolda yönetmen kovdu.

En önemli sebep ise şuydu:

 

2. Alden Ehrenreich’ın Performansından Tiksinildi

Han Solo Ford Ehrenreich

Kennedy, Kasdan ve Lucasfilm ekibi başrolde oynayan Alden Ehrenreich‘ın performansından ürpermişler anladığımız kadarıyla. Lord & Miller ekibinin yaklaşımıyla Ehrenreich’ın fazlası odunsu durduğunu gören ekip, ikilinin az take almasından dolayı bu performansın montaj odasında da kurtarılamayacağını anladı. O an daha radikal bir karar verildi. Yeni yönetmen gelecek ve filmi revize etmesi beklenecekti. O yönetmen, Amerikan sinemasının “görevini başarıyla ifa eden filmler” bürosu başkanı Ron Howard oldu.

Howard “Star Wars evrenine sesimi katabileceğim için mutluyum” dedi. O mutlulukla şunu yaptı:

 

3. Filmin %80’i Baştan Çekildi

Han Solo

Bu konularda sabıka kaydı gayet şık duran StarWarsNewsNet sitesi, Ron Howard’ın filmin salt çoğunluğunu baştan çektiğini duyurdu. Her film montaj odasında bir ele alındıktan sonra, ihtiyaçlar uyarınca ek çekimlere gider. Standart bir pratiktir bu. Montaj masasında bir ürküntü yaşanırsa, filmin ek çekimleri %20’lik bir kapsama kadar uzayabilir. Justice League‘deki gibi ekstrem durumlarda ise bu yarı yarıya bir hâle gelebilir. Ancak Solo: A Star Wars Story için “%80’i baştan çekildi” deniyor. Öyle ki, filmin içerisinden oyuncu değişti. Baştan çekimlere yetişemeyeceği anlaşılan Michael K. Williams‘ın yerine Vision’la bağrımıza bastığımız Paul Bettany geldi. Karakter esasen bir uzaylı olacaktı, bütçe ve vakit daraldığı için insana dönüştürüldü.

Ancak her şey kötü mü? Hayır.

 

4. Ana Tema Müziği Üstattan

John Williams

John Williams olmadan Star Wars olmaz. Bu bu kadar basit. Rogue One tüm olumlu taraflarına rağmen Williams’ın dokunuşu olmadığı için biraz da olsa eksikti. O sebeple, Williams’ın elini sürmediği bir Star Wars filmini yüreğimiz kaldırmazdı. Şükür ki öyle bir şeyle yüzleşmeyeceğiz. Her ne kadar filmin müziklerini John Powell besteleyecek olsa da, filmin ana tema müziği John Williams imzalı olacak. Harry Potter serisinin son filmlerinde de ana tema müziği John Williams’tan, esas besteler ise başka sanatçılardandı anımsayacağınız üzere. O filmlerde sırf o ana müziğin bile esere kattıklarını anımsayınca, bu habere sevinmeden edemiyor insan.

Fakat en çok neye sevindiniz derseniz, o şu:

5. Star Wars Evreninin En Acayip Karakterleri, Külliyata Giriyor!

Tag Bink

Kevin Rubio‘nun 2001’de yarattığı Tag & Bink karakterlerini Expanded Universe sevdalıları yakinen tanırlar. Tag & Bink, Star Wars evreninin tüm kilit anlarında figüran olarak hesaplanamaz etkilerde bulunmuş iki Jedi Padawan’ıdır. Klon Savaşları’ndan Endor Muharebesi’ne kadar her yerde parmakları vardır, bu parmak sokuşlarını anlatan Dark Horse çizgi roman serisi de Star Wars Genişletilmiş Evren severlerin gönlünde ayrı bir yerdedir.

İşte Solo: A Star Wars Story bu ikiliyi külliyata alacak. Nasıl ve ne şekilde bilmiyoruz, ancak filmin senaristi –ve öbür senarist Lawrence’ın oğlu– Jon Kasdan ile yardımcı yönetmen Toby Hefferman bu iki karakteri evrene sokacaklar. Kuvvetle muhtemel küçücük bir rol olacak Tag ve Bink’inki, ama şüphesiz gönüllerde koskocaman bir yer bırakacak…

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.