Kaç tane streaming servise üyesiniz? Elimizde olanların sayısı oldukça az zaten. Türkiye için kullanıma açılmamış daha birçok dizi/film izleme platformu var. Bildiğiniz gibi bu tür platformlar genelde pek reklam vermezler, verseler bile televizyondan veya YouTube üzerinden kısa kısa tanıtımlar ile yaparlar bunu. Ama bir platform var ki görüp görebileceğiniz en sağlam ve zekice reklamı yaptı bence. HBO Max’tan bahsediyorum. “Ne yaptı peki bu HBO Max? Biz neden göremedik? Nerede yayınlandı bu reklam?” gibi sorularınız varsa, hemen söylüyorum: Sinemalarda.

Bu sene çıkan Space Jam: A New Legacy filmini duymuşsunuzdur. LeBron James’in başrolde olduğu ve Looney Tunes karakterleri ile basket maçı yaptığı bir film Space Jam: A New Legacy. Aynı zamanda da tamamıyla bir HBO Max tanıtım filmiydi. İlk film olan ve 1996 yılında yayınlanan Space Jam filmi de bir reklam filmiydi zaten. O da başlı başına bir Nike reklamıydı. Hatta filme dönüşmeden öncesinde, Michael Jordan ve Bugs Bunny’nin oynadığı, Nike’ın yeni ayakkabıları için çekilmiş olan iki dakikalık bir reklamdı. Bu reklam yayınlandıktan sonra o kadar çok tutuldu ki bu projeyi bir filme çevirmeye karar verdiler. Space Jam, işte böyle doğdu dostlarım. İyi reklamcılık nelere kadirmiş, görüyorsunuz. Michael Jordan’ın en popüler olduğu zamanlarda çekildiği için de iyice ünlenmiş oldu film ve reklamcılık seviyesinde yeni bir kademe atladı. Film bu kadar sevilince tabii oyuncaklar, aksiyon figürleri, ayakkabılar ve formalar satışa çıkmaya başladı. Warner Bros. Stüdyoları için çok büyük bir gelir kaynağı olmuştu.

2021 yılında çıkan Space Jam: A New Legacy ise daha ülkemize gelmemiş ama gelmesi an meselesi olan bir streaming platformunun, HBO Max’ın tanıtımıydı. Filmi izlemediyseniz bundan sonrasında ufak olsa da spoiler olabilir, ben yine de uyarımı düşüyorum buraya. Bir basketbol filmine nasıl yerleştirdiler peki bu platform reklamını? İlk filmde olan Nike reklamları çok daha kolay adapte edilebilirdi çünkü. Zaten reklamı yapılmak istenen basketbol ayakkabıları ve formaydı, Michael Jordan’ın üstüne geçirmesi yeterliydi. Ama bir dizi/film izleme platformunu böyle bir filme dâhil etmek, oldukça zordu. Ne yaptı peki Warner Bros.? Serververse adında bir yer oluşturdu.

Burada biraz filmin konusuna değinmek lazım. LeBron James’in oğlu Dom, bir basketbol oyunu yapıyor ve bunu yayınlamak istiyor. Bu sırada Warner Bros., LeBron James’i filmlerde oynaması için görüşmeye çağırıyor fakat LeBron bu fikre pek sıcak bakmıyor. Buna çok sinirlenen Warner Bros. yapay zekâsı, Dom’u kaçırıyor. LeBron oğlunu ararken kendini, Warner Bros. Stüdyoları’nın yapay zekâsının içinde buluyor. Burası SERVERVERSE. Bütün HBO Max dizilerinin ve filmlerinin bulunduğu yer. Yani aslına bakacak olursanız film, platformu koca bir evren olarak tanıtıyor bizlere. Ne kadar yaratıcı değil mi? Warner Bros. yapay zekâsı LeBron’a, ‘oğlunu kurtarmak için bir basketbol maçı yapmalı ve kazanmalısın’, diyor. Sonrasında da tahmin edebileceğiniz gibi büyük bir basketbol maçı oluyor ve öyle devam ediyor film.

Değinmek istediğim detaylardan birisi de basketbol maçına gelen seyirciler. Fragmanlardan belki ortamın ne kadar kalabalık ve karmaşık olduğunu görmüşsünüzdür. Maçı izlemeye gelen taraftarların hepsi, HBO Max evreninde yer alan karakterler. Tanıtım için kesinlikle mükemmel bir yöntemdi bence. Kısacık ve bir sürü reklam ile uğraşmadan, direkt koca bir film ile içeriklerini gösterdiler.

Yazımı sonlandırmadan önce belirtmek isterim ki Space Jam (1996) benim en sevdiğim filmlerden birisidir. Her ne kadar bir reklam filmi olsa da benim gönlümde yeri her zaman ayrıdır. İlk film ile ikinci filmi de pek kıyaslamanızı istemem. Space Jam: A New Legacy, günümüze uyarlanarak yapılmış ve daha teknolojik diyebileceğimiz bir film olmuş. İzlemediyseniz eğer iki filmi de izleminizi şiddetle tavsiye ederim. Hem Michael Jordan hem LeBron James hem de çok sevdiğimiz Looney Tunes karakterlerini izlerken çok eğleneceğinize eminim.

Yazan: Melih Çulha

Yazar

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.