Uzay Kuvvetleri 2911 ile Türkiye’nin ilk üç boyutlu animasyon bilim kurgu filmini yapan, ya da en azından bunu yapmakla dağda taşta övünen Michael Şahin Derun’un geçtiğimiz günlerde Akşam’a verdiği bir röpörtaja denk geldik. Röpörtaj bundan tam bir sene önce, Ağustos ayında verilmiş. Film yeni vizyona girdiğinden ve röpörtaj bazı çok acayip anektodlar içerdiğinden, burada bazı kısımları paylaşmak istedik. Bundan önce pek çok Hollywood filminin özel efektlerini yapmış olan Derun’un, bazı alıntıları şu şekilde.

Sahin_Gamze_Mocapxxx

“Tim Burton gördü, ‘Harika iş, benzersiz’ dedi mesela. Ben de ona ‘Biz Hollywood’a benzememeye çalışıyoruz’ dedim, anlattım. Dreamworks’ün yapımcıları ‘Kafayı yemişsin’ dediler.”

Bu Tim Burton ve Dreamworks’ün tepkisi. Akşam gazetesi sonrasında Hollywood’da işler nasıl diye soruyor. Cevap şu:

“Hollywood’da herkes birbirini tanır. Spider-Man 3’e çağırdılar, e-posta şöyleydi: ‘Oscar kazanmış bir filmin devamında çalışmak ister misiniz?’. Cevap yazdım: ‘Oscar’ı size kim kazandırdı lan?’ diye. ‘Ya Michael gel işte, standart mektup’ dediler sonra. Tabii samimiyet var aramızda ondan, saygısızlıktan değil.”

Bunun ardından, vizyon tarihi sorusu geliyor:

“ABD’de vizyon teklifi aldık, burada sürünüyoruz. ABD’de gireceğiz de. Dahası Oscar’a çağırdılar, aday ol diye.”

Fanatik’in meşhur manşetleri vardır ya hani, “Ronaldinho: Al beni Aziz Başkan!” gibi. O aklımıza geldi. Sonrasında Derun, Hollywood anılarını anlatıyor:

“Angelina Jolie’nin boynunda bir tüpte eski kocasının kanı var. İçiyor! Kan içer o, öyle bir huyu var. Ama kafa hatundur. Biz dalga geçerdik beraber. Karavana gelirim tatlım falan diye espri yapardım, o da ‘İstediğimi alırım’ derdi. Keanu Reeves’le muhabbetimiz vardır. Çok iyi çocuk. Acayip mütevazıdır. Metroyu kullanır, gelir sohbet eder, sosisli sandviç ısmarlar. Samimidir. Sylvester Stallone ile çalışmıştık. Geldiler Stallone ve Snipes’ın kalıbını aldılar. Stallone tutturdu, ‘Bu ben değilim’ diyor. Bir daha kalıp alındı. ‘Yok olmamış’ dedi gene. Stallone’la sohbetim vardı, özel efektçiler rica etti, ‘Ne istiyor lütfen öğren?’ diye… ‘Abi ne iş?’ dedim. Meğer Wesley Snipes uzun diye kompleks yapmış, söylemiyor.”

Bu arada Soma nedeniyle vizyondan çekilen Uzay Kuvvetleri 2911, boxofficetürkiye’nin rakamlarına göre, 1 kişilik gişe yaptı. Fragmanı da aşağıda, hafızanızı tazelemek isterseniz diye. Filmin vizyon durumunu şu anda bilmiyoruz, fakat anlayabildiğimiz kadarıyla henüz Amerika’da da vizyona girmedi. Buyurun.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.