Bir noktada dürüst olmam gerek, bu haberin beraberinde gelecek olan dedikodu, ihtimal benim gibi Star Wars hayranlarından çok, eski Star Wars hayranlarına hitap eden bir şey. Eğer orijinal üçlemeyi benim gibi 2004’te yayınlanan boxset’ten, ya da bir şekilde sonradan piyasaya çıkartılan DVD / Blu-Ray’lerden izlediyseniz, bir şeyi biliyorsunuz: İzlediğiniz şey aslında Star Wars’ın güncellenmiş bir versiyonu. 2004’te yayınlanan “özel” edisyonda son sahnede gözüken Anakin Skywalker Hayden Christensen’dı mesela. Sonralarda çıkan sürümlerde Greedo önce ateş etti, sesler değişti, yeni efektler eklendi…

Fakat filmi asıl, ilk yayınlandığı hâliyle izleyen insanlar hep orijinal versiyonun bir şekilde DVD ya da Blu-Ray’de çıkmasını beklediler. Onlar Han’ın önce vurduğu, Anakin’in Hayden Christensen olmadığı sürümü istiyorlardı. George Lucas da buna çok uzun bir süre direndi açıkçası. Ne olursa olsun yeni çıkan versiyon devamlı güncellenen, bir şeyler eklenen bir versiyon oluyordu, her eklenti de hayranları deliye çeviriyor gibi gözüküyordu. Saf bir sürümün yayınlanacağına dair neredeyse hiçbir bilgi gelmedi yıllar boyunca.

apg_star_wars_ll_131028_16x9_992

Bugüne kadar. Disney’nin İtalya’da yayınlanacak bir uygulaması için yayınlanan, hızlı bir şekilde de yayından kaldırılan bir reklamda 77 senesinin orijinal Star Wars’undan görüntüler yayınlanınca insanlar bir anda heyecanlanmaya başladı. Bu gerçekten de ciddi bir şeylere delalet olabilirdi, hâlâ da olabilir. Hatta videonun kaldırılmış olması, bunun alelade bir şey olmadığını da gösteriyor olabilir. Şimdilik sadece “ümit fakirin ekmeği” modundayız, ama en azından geçmiş senelere kıyasla fakir ekmeğimiz biraz daha doyurucu, bunu da kabul etmek gerek. Hem yeni filmler de çıkacakken, Disney hayranları hoşnut tutacak bir takım şeylere de hayır diyemeyecektir, değil mi?

Bu noktada şöyle bir pürüz var, her ne kadar Lucasfilm Disney tarafından satın alınmış, Star Wars’ın da hakları Disney’ye geçmiş olsa da ilk üç filmin dağıtım hakları hâlâ 20th Century Fox’ta. 2020’ye kadar da bırakmak zorunda değiller. Yani böyle bir hareket yapılacaksa, Disney’nin Fox ile bir hukuki zemine oturan anlaşma yaratması gerekiyor. O da fazlaca teferruat olabilir. O yüzden şimdilik neler olacağını hep beraber bekleyelim, görelim. Sonunda çok mutlu olabiliriz!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.