Vaktiyle Cumhurking seçimlerinde yazmıştık, bugün de genelpaşa seçimleri için güncelledik. Read it, read it!

Pek çoğumuz sabahtan gidip oyumuzu kullandık. Akşama doğru da televizyon başında seçim sonuçlarına kilitleneceğiz. O yüzden hemen hemen herkesin az buçuk da olsa moda girdiğini tahmin edebiliyorum… Fakat olur da, girmeyeniniz varsa diye, size güpgüzel bir liste hazırlayalım dedik.

Aşağıdakilerin hemen hemen hepsi Amerikan yapımı filmler. Fakat demokratik ülkelerdeki seçim süreçlerinde yaşananlar konusunda her birinin söyleyeceği ayrı güzel, eğlenceli veya önemli şeyler olduğunu düşünüyoruz. Bazıları sadece komik olmayı amaçlayan filmler. Bazıları ise ölesiye ciddi. Ortaya karışık bir “seçim filmi” kokteyli hazırladık. Herhangi birini alıp, akşam yayın yasağı kalkana kadar keyifle izleyebilirsiniz.

Sıralama belirli bir şeye göre yapılmamıştır. Buyurun efendim!

 

1. Wag the Dog

Yönetmen: Barry Levinson
Başrol: Dustin Hoffman, Robert de Niro, Anne Heche
Konu: Tekrar seçilmek için yarışacağı seçimlerden günler önce, Amerika Birleşik Devletleri başkanı bir seks skandalına karışır. Halkın dikkatini bundan uzaklaştırmak için bir propaganda uzmanı ile bir Hollywood film yapımcısı Amerika’nın Arnavutluk’u işgal ettiği kurmaca bir savaş yaratmaya başlarlar.

 

2. All The President’s Men

Yönetmen: Alan J. Pakula
Başrol: Robert Redford, Dustin Hoffman, Jack Warden
Konu: Nixon’un tekrar seçilmek için yarışacağı seçimlerden önce Demokrat parti ofisini dinletmesini, ya da yaygın bilinen ismiyle Watergate skandalını araştıran iki gazetecinin hikayesi.

 

3. Bulworth

http://www.youtube.com/watch?v=-0SgQKpWGD4

Yönetmen: Warren Beatty
Başrol: Warren Beatty, Halle Berry, Oliver Platt
Konu: Yerini daha muhafazakar adaylara kaptıran sosyal demokrat senatör Jay Bulworth, intihar etmek ister, fakat hayat sigortası geçersiz kılınacağından kendi peşine bir suikastçi takar. Bu sırada seçmenlerle olan bağlantısını yeniden kurduğu için, kısa sürede pişman olacaktır…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. alp demirkabız Cevap ver

    the wire ın 3. sezonu ile BSG nin 2. sezonu da çok heyecanlı seçim hikayeleri anlatmıştı 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.