4 Mayıs, Jedı’ın, X-Wing pilotunun bayramı, dünya resmi Star Wars günü hepimize hayırlı olsun ey geekler! Bugün şöyle yeni Star Wars filmi The Force Awakens’dan gelen hoş detaylarla minik bir kutlama yapalım mı? Bizce yapalım! Yalnız baştan bir uyarı geçelim, bu haberlerin hiçbiri dünya değiştirici değil. Zaten o yüzden tek tek yayınlamak yerine, toparladık. Bir de şunu belirtmek gerek; Vanity Fair’in sayısı 8 Mayıs’ta çıkacak. O dakikaya kadar  daha da fazla haber çıkacaktır. Ama şimdilik, elimizde bunlar var. Yumulun!

 

1. Kylo Ren’in kimliği, en sonunda!

01 Kylo Ren

“Kylo Ren kim ola ki?” diyorsanız, hemen hatırlatalım. Kendisi o meşhur ilk fragmanda çatallı lightsaber’ı açıp, bizi mest etmiş, arkasındaki gizemlere dair merak uyandırmış olan kişi. Onun kim tarafından oynanacağı uzun zamandır tartışma konusuydu. Biz vakti zamanında fragmanı analiz ettiğimizde fiziki yapısı sebebiyle, ya Adam Driver’dır, ya da Domhnall Gleeson demiştik. Kısmen haklıymışız, zira Kylo Ren’i Adam Driver’ın oynayacağı resmen doğrulandı!

 

2. Lupita Nyong’o’yla ilgili tatlı detay!

02 Lupita

12 Years a Slave filmindeki rolüyle Oscar ödülünü kapıp evine götüren Kenya kökenli aktris Lupita Nyong’o’nun yeni Star Wars filminde oynayacağı aylar öncesinden duyurulmuş, fakat bununla ilgili herhangi bir resmi bilgi yanına iliştirilmemişti. Vanity Fair’in yayınladığı video sağ olsun; hâlâ ödüllü aktrisin kimi oynayacağını bilmesek de, en azından tamamen CGI bir karakteri canlandıracağını biliyoruz. Zira kendisi videoda, tamamen hareket yakalama kıyafetleri içerisinde, izole bir odada çalışıyor.

 

3. İnadına old school!

03 Set

J.J. Abrams’ın Star Wars setine giden herkes uzun zamandır aynı şeyi söylüyordu: “Baya baya her şeyi inşa etmişler!”. Vanity Fair bunu daha derinlikli olarak doğruladı. Öyle ki, pek çok noktada özel efekt değil, baya 70’ler tarzı pratik efektler kullanmışlar. Bir yaratık kumdan fırlayacaksa, baya yerin altına tahterevalli kurup, öteki taraftan itmek suretiyle yukarı sıçratmışlar yaratığı. CGI’cılar Abrams’a “post’ta üzerinden geçelim mi?” demişler, J.J. ona dahi “hayır!” demiş.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Onur Ayanoğlu Cevap ver

    Çok güzel yazı elinize sağlık gelsin artık şu film sabır taşımız çatlamakla kalmadı toz oldu.

  2. JJ Abrams’ı sevmeyecek olsam bile (ki nötrüm), inşa odaklı yapacak olması “vay be, helal” dedittirir. Bu konuda eski kafalı değilim ama o (LOTR’un aksine) Hobbit’te Bilbo’nun evi için bile yeşil perde konduğunu görünce böyle bir soğuma geldi CGI’dan.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.