Şiddetli bir cehaletten muzdarip olduğumu burada huzurlarınızda itiraf etmek istiyorum: Ben Stephen King’in meşhur korku kitabı The Shining’e bir devam yazdığını bilmiyordum. Orijinalinden otuz altı yıl sonra, 2013’ün Eylül ayında yayınlanan ve King’in “Sımsıkı taş gibi, ışıkları açık bıraktıracak korkuya dönüşüm” olarak tanımladığı Doctor Sleep’in varlığından haberim yoktu. Hakeza, bu kitabın da New York Times Çoksatan listesine girdiğini, 2013 Bram Stoker ödülüne layık görüldüğünü de bilmiyordum.

Elbette Hollywood biliyormuş. Bugüne kadar sayısız eseri beyaz perde ya da kara ekrana kazandırılan Stephen King’in The Shining’deki ailenin oğlu Danny’nin yetişkinliğini konu alan romanının filme uyarlanmak üzere olduğu açıklandı. Variety’nin koşup yetiştirdiği habere göre başrolü oynayacak kişi de, filmin yönetmeni de belli. İkisi de projeye dair devasa oranda bir heyecan yaratıyorlar. Dümende Mike Flanagan var. Başrolde ise Ewan McGregor oynuyor.

The Shining

McGregor’u zaten çok fazla anlatmaya gerek yok. Ewan. McGregor. Ne istiyorsunuz, ne diyelim yani? Koskoca adamı “Star Wars Prequel üçlemesinde Obi-Wan’ı oynamıştı” diye mi yazalım, sene olmuş 2018. Trainspotting’den mi söz edelim, Velvet Goldmine mı diyelim? Büyük aktör işte. Asıl anlatılmaya ihtiyacı olan Mike Flanagan. Amerikalı yönetmen, aktif olarak çalışmakta olan en heyecan verici korku sinemacılarından biri. Apoletinde Oculus, Hush, Before I Wake, Ouija, Gerald’s Game gibi işler var. Burada da sağlam bir uyarlama yapmaması için hiçbir sebep yok.

Ve lakin, kafalarda deli sorular var. Doctor Sleep anladığım kadarıyla pek beğenilmemiş, bunun en büyük sebebi de Stephen King’in zaman zaman düştüğü “kendimi kaptırdım, hikaye nereye gitti anlamadım” sorunsalı. Bir yerde vampirlerin girdiği söyleniyor. Hoş, sorun değil; halledilir. Ancak bu sefer de şu soru bilinmezliğini koruyor: Bu Shining kitabından mı devam edecek, yoksa Shining filminden mi? King’e sorsalar söyleyeceği fikri biliyoruz. Sizinki ne?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.