Şimdi baştan bir şeyi netleştirelim; az sonra okuyacağınız satırlar kesinlikle Warcraft filminin son hâlinde yer alacağı kesin şeyler değiller. Hatta biraz elimizi vicdanımıza koyup dürüstçe konuşursak muhtemelen son tahlilde Duncan Jones’un yeniden yazdığı senaryodan çıkmış da olabilirler. Fakat yine de, bir zamanlar, bir yerlerde, Warcraft filminin içerisinde çok tatlı bir referans varmış, hem kıdemli oyuncuları memnun edecek, hem de Warcraft’ın yaşayan tarihine küçük bir selam duracak. Mevzubahis kişisi ise, elbette Leeroy Jenkins.

leeroy_Final

Gary Whitta’nın orijinal müsveddesinde, anlaşılan o ki Jenkins adlı bir ere yer verilmiş. Whitta şu an itibariyle filmle bir ilintisi kalmadığından Twitter’dan o müsveddenin bir bölümünü paylaşmış. Senaryoda anlatılan sahne, Theramore’a doğru hızla yaklaşan Defiant gemisini konu alıyor. Defiant iskeleye yanaşıyor ve içerisinden Stormpike kumandasında birlikler çıkıyor. Stormpike Dwarf tüfek birliğine hazır olmalarını, kara birliklerine ise sabit durmalarını söylüyor.

Bu sırada arkada duran ve ismi senaryoda “Er Jenkins” olarak geçen bir asker, Theramore’un muhafızlarının orklarla çarpışmasını izliyor ve dayanamayıp, safları bozuyor. Bir anda senaryoda “bir savaş çığlığı” olarak anlatılan bir nara ile düşmana doğru şarj ediyor, Stormpike “Jenkins, ne yapıyorsun gel buraya çabuk!” diye bağırsa da asker bir iki kılıç sallıyor, fakat bir Ork tarafından yerle yeksan ediliyor.  Sahne bu kadar, sonrasında da bir gönderme yok.

leeroy1

Böyle ufak bir detay filmde hâlâ mevcut olabilir, varsa şaşırmam, ama bu hâliyle de bence bize iki ilginç bilgi veriyor. Bu kağıt üzerinde çok kör göze parmak duruyor ve WoW’un popüler bir mitini filme sokuşturma mecburiyetinden doğmuş hissi veriyor. Bu bağlamda ben bunu okuyunca Whitta’nın artık senaryoyla alakası olmamasına kısmen sevindim. Tümden beni mutlu eden şey ise, daha önce bildiğim bir şey oldu. Senaryonun açıklanan kısmı tamamen Alliance perspektifinden ilerliyor, lisandan aksiyonlara kadar her şeyde çok kesif bir “ork kesmeye gelen insanlar” havası var. Duncan Jones da kendisi bu projeyi devraldığında en garipsediği şeyin bu olduğunu söylemişti ki, bunu da bu yüzden görüp, değiştiğine ekstra bir mutlu oldum açıkçası, ne yalan söyleyeyim. Peki siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Yorum

 1. Onur Ayanoğlu Cevap ver

  Ben birşey anlamadım anlayan düşüncelerini banada söylesin beynim yandı yeminle.

  • Alkın Yılmaz Akter Cevap ver

   Keşke resim yerine videosunu koysalardı. Ben de duruma tam hakim değilim ama Leeroy Jenkins diye birisi bir dungeon sırasında takımı oturmuş plan yaparken muhtemelen afk bir durumda. Sonrasında geldiği gibi “Leeeeeeroy Jenkins” diye bağırarak dungeondaki yaratıklara saldırıp hepsini üzerine çekiyor ve haliyle ölüyor. Hatta bütün takımının ölmesine sebep oluyor. Bu video çok popüler oluyor ve oyun yapımcıları o adamın adına bir başarım (achievement) koyuyorlar oyuna. İstenilen de dungeon’ın o kısmında belli bir süre içerisinde bir çok o yaratıktan kesmek. Filmde de buna atıf yapılma olasığı varmış bundan bahsediyor 😀 https://www.youtube.com/watch?v=mLyOj_QD4a4 video linki de bu 🙂

   • Onur Ayanoğlu Cevap ver

    Kardeşim teşekkürler yazıda senin gibi şunu bir paragrafta anlatıcağına arkadaş bir sayfa yazmış ama nafile resmen olayın etrafından dolanmış olayın kendisini anlatmamış.

 2. Bu film komikli Marvel filmleri gibi olmasın, daha ciddi olsun bence de. Yakışmaz gibi geliyor arada birinin “Leeerooooooyyy” diye bağırarak koşması falan…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.