Nicole Donadio, YouTube kanalında ilginç bir parodi video yayınlamış. Oscar adayı The Wolf of Wall Street‘teki erkek rollerini kadınlarla, kadın rollerini de erkeklerle değiştirmiş. Fragman aynı fragman, Kanye’sinden tutun da diyaloglara kadar. Çekimler tabii ki bir Scorsese kalitesinde değil, oyunculuklar da haliyle amatörce ama ana mevzu sabit: Bazı şeyleri sadece erkeklere yakıştırıyoruz ve kadınları hiç sinemada o şekilde resmetmiyoruz. Para saçmayı, rock yıldızı gibi yaşamayı, seks peşinde koşmayı genelde erkeğe, saçılan paranın altında durmayı, rock yıldızlarının altında durmayı ve seks için peşinde koşulan olmayı genelde kadına yakıştırıyoruz. Bu yüzden de The Wolf of Wall Street’ler hep erkeklerle çekiliyor.

wolf-of-wall-street-leonardo-dicaprio2

Bizim kanaatimiz, Cate Blanchett‘in Oscar’larda dediği gibi, Hollywood’un artık şu “kadın başrol para getirmez” düşüncesini bırakması, kadınları klişe rollerden ayrıştırması yönünde. Hunger Games’in, Frozen’ın, Blue Jasmine’in, Gravity’nin, The Heat’in senesi 2013 timsal olur mu? Olsun. En azından Warner kafasını kumdan çıkarıp “Ulan aslında bi Wonder Woman filmi yapsak tutar mı sanki?” diyebilsin.

Neyse efendim, lafı çok uzattım, buyrunuz Wolf of Wall Street’in ters cinsiyet fragmanı: The Women of Wall Street!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.