Çok açık konuşayım; Toy Story bir DreamWorks projesi olsaydı da Toy Story 3 gibi kusursuz bir şekilde sonlanan, harika bir final yapan ve temsil ettiği her şeyin kapısını zarafetle kapatan bir hikayeden sonra Toy Story 4 açıklansaydı; muhtemelen kazan kaldırırdım. Çok büyük ihtimalle bir para tuzağı olduğunu düşünür; hikayenin ne olacağını, kimin kimi oynayacağını dahi umursamazdım. Neticede bu, o finalden sonra tutkuyla yapılmış bir proje olamazdı Toy Story 4. Elbette para için yapılıyor olacaktı, ruhsuz olacaktı, soğuk olacaktı, ucuz olacaktı.

Ama gelin görün ki bu bir DreamWorks projesi değil, bu bir Warner Bros. projesi değil. Bu –teknik olarak öyle, biliyorum evet ama– bir Disney projesi de değil. Bu bir Pixar fikri mülkü. O yüzden onlar Toy Story 4 çektiklerini söylediklerinde başımı önüme saygıyla eğip, vizyon tarihini usluca beklemeye başlıyorum. Çünkü biliyorum ki bu adamlar anlatacak iyi bir hikayeleri olduğuna inanmasalar Toy Story 2 ve Toy Story 3’ü de çekmezlerdi. O sebeple, stüdyonun başkanı Jim Morris’in açıklamaları da kafama çok yatıyor. Şöyle diyor Morris:

toy-story-toy-story-2-toy-story-2-dog-spring-spiral-aliens-horses-bulzay-jessie-woody

“Üçüncü film çok güzel bir şekilde sonlandı ve bir üçlemeyi bitirdi. Bu filmin o üçlemenin bir parçası olmadığını düşünüyorum. Bu ayrı bir hikaye ve sonrasında devam edip etmeyeceğini bilmiyorum. Bu hikaye Toy Story 3’ün sonunda biten hikayenin devamı değil. Kısa bir süre için öyle, ama bu bir aşk hikayesi olacak. Bir romantik komedi olacak. Çocuklar ve oyuncakları arasındaki ilişkiye çok ağırlık vermeyecek. Bunu para için yapmıyoruz, sadece bulduğumuz fikir çok dayanılmazdı. Eğer ekip konuyla ilgili tutkulu hissetmezse, bu yeni hikayeye devam da çekmeyiz zaten.”

İşte Pixar böyle diyince, benim bütün sevgi sensörlerin dolup taşmaya başlıyor. Gerçekten yineliyorum, başka herhangi bir firma bunu söylese muhtemelen kaşımı kaldırır, gözümü devirir geçerdim. Ama Pixar gerçekten de böyle bir firma işte. Muhtemelen Morris’in söyledikleri Woody ve Buzz’ın üçüncü filmde olmayacaklarına, olacaklarsa da çok kısa gözükeceklerine işaret ediyor ama umurumda değil. Adamlar heyecanlılar fikir için, belli. Ve onlar heyecanlıysa, biz de heyecanlanabiliriz bence. Bakalım, film 16 Temmuz 2017‘de vizyona girdiğinde göreceğiz boşa mıymış bu heyecan, değil miymiş diye. Siz ne diyorsunuz peki?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Yorum

  1. Yekta Fırtına Cevap ver

    Pixar hakkındaki şahsi yorumumu yazıya dökmüşsünüz tebrik ediyorum. Pixar şirketi animasyondan çok öte bir şirket adamlar ne yapsalar hakkıyla yapıyorlar, eskiden beri arada bir çıkarttıkları kısa filmler arşivimdeler çok yazılacak methiyeler mevcut ancak klavye aşınır beyin yorulur bu firma için.

  2. Furkan Daloğlu Cevap ver

    Adamlar benzer bir yorumu yıllar önce The Incredibles için yapmışlardı, devam filmini yapıypruz dediklerinde inanılmaz heyecan duydum o yüzden. Pixar sonsuza dek böyle kaliteli işler yapsın, yaşıma başıma bakmadan izlerim 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.