5. 182. Bölüm: ‘The One Where Joey Dates Rachel’

Friends (7)

İyi Yapan Şey Ne: Pek çok şey esasında. Joey ve Rachel arasındaki ilişkiyi tatlı tatlı derinleştiren şeyler, ikisinin de romantik anlamdaki yeteneklerini birbirlerine çiçek gibi sergilemesi… Ama tek bir şeye özetleyeceksek, o da şudur: Matt LeBlanc. Ben hep LeBlanc’ın altılı içerisindeki en yetenekli aktör olduğunu düşünmüşümdür, sebebi de bu bölümdür. LeBlanc’ın bölümün finalinde, Joey ‘I’m terrified’ derken suratından döktürdüğü mimikleri toplasan, yirmi gence yetecek oyunculuk çıkar. Döner döner izler, izler izler ağlarsınız.

 

4. 81. Bölüm: ‘The One with Chandler in a Box’

Friends (8)

İyi Yapan Şey Ne: Friends, altının arasındaki ilişkileri her zaman ikili ikili döndürerek işledi; ama daima iltimas geçtiği bir ikili de vardı elbette: Joey ve Chandler. Chandler’ın ettiği dev eşekliğin ardından gelen bu bölüm, ikisinin karşılıklı olan muhteşem bromanslarına harika bir aşk mektubuydu ancak; onu kıymetli yapan şey, o dakikaya kadar zaten bu dostluğun pek çok kez bize gösterilmiş olmasıydı. Joey ‘ben orada altı saat kalınca ne düşündüm biliyor musun?’ diye sorduğunda, biz cevabı az çok biliyorduk aslında.

 

3. 38. Bölüm: ‘The One with the Prom Video’

Friends (9)

İyi Yapan Şey Ne: Friends’in tartışmasız en ikonik bölümlerinden biri. Her yönüyle öyle. Çünkü TV tarihinin en meşhur, en uzun soluklu, en etkileyici ve sürükleyici ilişkilerinden biri olan Ross ve Rachel ilişkisi, bu bölümle mertebe atladı. Onlar birbirlerinin ıstakozuydular, bu bölümde anladılar. Üstelik dizinin kendi tarihi içerisindeki en efsane esprilerin bir bölümüne de burada rastlamak mümkündü. ‘Sussana, kamera beş kilo ekliyor’ cümlesine cevap olarak gelen, ‘Haa öyle mi, kaç kamera var üzerinde?’ lafı gibi mesela…

2. 179. Bölüm: ‘The One with the Rumor’

Friends (10)

İyi Yapan Şey Ne: Şimdilerde Brad Pitt ve Jennifer Aniston isimlerini yan yana koyup da, o iki adın arasına bir de Angelina Jolie sıkıştırmamak mümkün değil. Ancak bir dönem, Hollywood’un efsane çiftleri arasındaydılar ya hani? O dönem bir de Friends de beraber oynadılar. Pitt geldi, konuk oyuncu olarak tüm beklentileri aştı, bir de Emmy kazandı kendisine ve bize de geriye Friends’in en unutulmaz bölümlerinden birisini bıraktı. Pitt’in varlığı zaten katma değer ama, olmasa bile bölüm esprileri ve mizanseniyle zaten efsaneler arasına girerdi!

 

1. 85. Bölüm: ‘The One with the Embryos’

Friends (1)

İyi Yapan Şey Ne: Phoebe’nin embriyo hikayesi –bölüme adını vermiş olmasına rağmen- gücenmesin ama, bizim derdimiz o değil. Bu bölümü eşsiz yapan şey de o değil. Bu bölüm, Friends’i Friends yapan her şeyin kusursuz bir tablosu. Bir yandan naif bir duygusallık, bir yandan gerçekten unutulmaz ve zekice espriler, büyük bir yandan da karşınızdaki insanların gerçekten birbirlerini seven, tanıyan ve saygı duyan bir grup arkadaş olduğu hissi. Evin el değiştirmesi, sorular ile cevapları, horozla ördeğin makus talihi… Friends’i iyi yapan her şeyin izi vardı bu bölümde. Bir numaraya koymamak da olmazdı.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.