İki kardeş var. Bunlar maddenin transmutasyonunu sağlayan simya ilminin gerçek olduğu bir dünyada yaşıyorlar. Adları Edward ve Alphonse. Ölen annelerini geri getirmek için, çok zor ve kesinlikle tabu kabul edilen bir prosedüre başlıyorlar. İşler iyi gitmiyor. Alphonse bedenini kaybediyor. Edward kardeşinin ruhunu bir zırhın içerisinde saklamak için kolunu veriyor. Bu Fullmetal Alchemist‘in hikayesi. Ve bu hikayenin canlı bir filmi geliyor.

2001 ve 2010 yılları arasında Square Enix‘in Monthly Shonen Gangan matbusunda yayınlanan bir manga olarak ömrüne start veren Fullmetal Alchemist, 2005 yılında manga İngilizce’ye çevrildiğinden beri devasa bir başarı hikayesi yazıyor ve bu başarının sebebiyle anime severlerin eseri çoğu zaman “giriş noktası” olarak önermesinin sebebi aynı. Fullmetal Alchemist’in estetiği de, temaları da, öyküleri de, konuları da çok evrensel şeylere değiniyor, çok evrensel yollardan geçiyorlar.

Manga 2003 ve 2009 yıllarında olmak üzere iki kez animeye uyarlandı ve iki uyarlama da yine aynı sebeplerden küresel başarılar elde ettiler. Hatta ikisi için de uzun metraj işler yayınlandı. O yüzden şimdi merakla, canlı filmin aynı başarıya ulaşıp ulaşmayacağını görmek üzere bekliyoruz. Bu husus üzerine daha oturaklı yorumlar yapabilelim diye de güzel bir fragman salınmış dünyaya. Biz şöyle bırakalım, sonradan da yorumlara geçelim isterseniz.

https://youtu.be/SHDee3596Ig

Şimdi öncelikle: Anime uyarlamalarında da geçen gün çizgi film uyarlamalarına dair bahsettiğimiz problem olur genelde; çizim estetiği yakalanacak derken sinema tutarlılığından uzaklaşılır. Ancak burada yönetmen Fumihiko Sori güzel bir ayar tutturmuşa benziyor. 1 Aralık tarihinde Japonya’da vizyona girecek film anime ve mangaya yaraşır gözüküyor hemen hemen her şekilde. Ancak biz yine de son yorumları ustalarına bırakalım. FMA severler, ne diyorsunuz bu fragmana?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.