2015 yılında George Miller’ın yönetmenliğinde yıla bomba gibi düşen; yönetmenlik, tasarım, müzik, kostüm alanlarında Oscar’lardan Oscar, ödüllerden ödül beğenen Mad Max: Fury Road‘ın Charlize Theron’un canlandırmasıyla izlediğimiz Furiosa’sını temel alan yeni bir filmin yolda olduğunu biliyorduk. Sinemada aksiyon denince akla gelen en büyük başarılardan biri olan Fury Road’dan sonra, yönetmenin bir yan film ya da devam filmi için yıllardır çaba harcaması, garip değil elbette ve bizler için de harika bir şey. Bir sürü davalar, anlaşmazlıklar ve prim tartışmalarından sonra 2019’da amacına ulaşan yönetmenin, bir prequel olarak düşünülen yeni Mad Max filminin çıkış tarihi ise sonunda belirlendi.

Furiosa, Charlize Theron’un canlandırdığı Furiosa karakterine odaklanacak ancak bu film bir prequel olduğu için, karakterin daha genç bir zamanına konuk olacağız. Yani, Theron’u tekrar rolde izlemeyeceğiz. Bu durum hayranları üzer mi, kendisinin bıraktığı imzayı arar ve tekrar görmek ister miyiz gibi soruları bir kenara bırakırsak; Furiosa’yı canlandırmak için seçilen isimden de genel itibariyle çoğu kişinin mutlu olduğunu düşünüyorum. Zira rolün yeni sahibi, bu yıl The Queen’s Gambit ile göz dolduran Anya Taylor-Joy‘dan başkası değildi. Anya Taylor-Joy’un yol arkadaşları ise Watchmen dizisinden tanıyabileceğiniz Yahya Abdul-Mateen II ve Chris Hemsworth olacak.

Değişiklik olmazsa resmi olarak açıklanan ismiyle Furiosa, 23 Haziran 2023‘te yayınlanacak. Daha öncesinde şurada 2021’de çıkacak olan bütün Warner Bros. filmlerinin HBO Max’ta yayınlanacağını söylemiştik, Warner Bros. şartların gerektirdiği şekilde sırtını yayıncı platformlara yaslamaya başlamıştı. İki yıldan biraz sonrasına tarihlenen Furiosa’da da durum benzer gibi gözüküyor ancak film, sadece HBO Max için hazırlanmıyor elbette. Malum, o vakte kadar hayatın normal seyrine döneceği yönünde ümitlerimiz var dolayısıyla filmin sinemalarda gösterileceği de açıklamaya eklenmiş. Fakat bir yandan da Warner, 2021 için uyguladığı, aynı gün hem platforma hem sinemaya stratejisini, 2023’e, hem de bayağı büyük bir yapıma da genişletmiş oldu. Buradan da şurada bahsettiğimiz, Nolan’ın fitilini ateşlediği tartışmaları devam ettiren bir süreç çıkar mı, bekleyip göreceğiz. Gerçi nereden baksak daha çok vakit ve filmin alması gereken çok yol var, bu aralar da her şey iki-üç günde değişebiliyor. Belki 2023 geldiğinde sinema salonları eski gücünü geri kazanır, HBO Max falan unutulur ve sadece sinemalara gelir film.

Neticesinde çıkış tarihi sabit kalırsa, Mad Max: Fury Road’ın çıkışından sekiz yıl sonra Furiosa bizlerle olacak. Kadroda Anya Taylor-Joy, Chris Hemsworth ve Yahya Abdul-Mateen II var, daha da genişleyecektir. Bu kadarı bile bizleri heyecanlandırmaya yetti diye düşünüyorum; siz ne dersiniz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.