FIFA serisinde artık bir şeyleri değiştirmek zor. EA Sports, FIFA 06 ile başlattığı atılımında pek çok temel şeyi FIFA 11 ile oturtmuştu zaten. FIFA 14 ile yeni nesle geçildikten sonra bir sıçrama yapıldı, binanın iskeleti sağlam kaldı, etrafına ise güzel bir boya – badana atıldı. O yüzden, kimsenin FIFA 17 fragmanıyla ilgili aklına ilk gelen kelime “değişim” değildi… Ama işte o fragman, bu kelimeyle çıktı ve finalinde cidden bu kelimenin hakkını dibine kadar verdi.

Bu arada fragman, FIFA sevenler için çok keyifli bir video olmasına rağmen öyle aman aman detaylar da vermiyor ha. Yani bir oynanış görüntüsü yok. Yeni bir mod duyurulmamış. Geçen seneki kadın futbolunun duhulü kadar basit ama kritik bir eklenti var mı, onu da bilmiyoruz. Bizim bu değişim vaadine inanmamızın tek bir sebebi var. Bir kelimeyle tavladı bizi EA Sports, sizi de tavlaması gerektiğine inanıyoruz. Frostbite.

Belli ki oyun motoru konusunda üçüncü partilere bel bağlamak istemeyen EA, bu konsol nesline bir şiarla girmişti: Her şey için iki motor. NBA Live, NHL, NFL, FIFA gibi spor oyunları Ignite motorunu kullanacak, geri kalan oyunlar için de DICE’ın geliştirdiği Frostbite’a bel bağlanacaktı. Gelin görün ki, rakip Konami muhteşem FOX Engine’i, harika bir şekilde PES’e koyup, oyuncuların suratları konusunda çığır açınca, EA’in bir şey yapması icap etti. Onlar da Ignite’ı yakıp, Frostbite’a geçme kararı aldılar.

Bu ne demek? Bu şu demek: FIFA 17, Battlefield serisiyle aynı motoru kullanacak. Etkilerini bu küçük fragmandan bile görmek mümkün. Grafiksel olarak, daha gerçekçi insanlar çıkacak karşımıza. Bu statlara, çime, fiziğe de yansıyacaktır. Oynanış açısından ise tartışmasız bir devrim bekliyor bizi. FIFA 17, açık ara FIFA 06’dan sonra en radikal değişikliğe sahip FIFA oyunu olacak. Bu konuda zerre şüphemiz yok, zira bu kadar sert bir motor değişikliği kikirdemelerle geçiştirilmez, geçiştirilemez. Detayları muhtemelen E3 ve Gamescom’da öğreneceğiz, ama şimdilik, biz büyük şeyler bekleyelim diyoruz. Siz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.