Bana ortada şöyle bir durum varmış gibi geliyor: Game of Thrones’un 6. sezonu, dizinin tarih sahnesindeki yeri açısından, tamam ya da devam sezonu olacak. Çünkü itiraf edelim, tüm şaşasına ve patırtısına rağmen, geçtiğimiz sezon hem izleyici görüşü, hem de eleştirmen fikri bakımından eski sezonlar kadar tek sesli bir biçimde övülmedi. Bunun üzerine bir de bu sezonun kitapların ilerisine gideceği gerçeği de eklenince, ispatlanması gereken şeylerin sayısı çok katlanıyor.

İlk fragman, bu yönde bir fikir verecek kadar içerik dolu değil. Neticede yorgan döşek bir buçuk dakikalık bir videodan söz ediyoruz. Fragmandan aldığımız ilk not, videonun bütün yaz ve bütün kış dönen “Jon Snow öldü mü?” muhabbetlerini sopayla dürterek başlamış olması. İlk sahnede yerde kanlar içerisindeki bir Jon Snow var, dış ses de “Öldü o.” diyor. Daha kör göze parmak sokmak isteseler, hepimize tek tek mektup yollamaları gerekirdi sanırım.

Dizi çok kesin bir dille, Snow’un öldüğünü düşünmemizi istiyor. İkna olduk mu? Elbette hayır. Ben bilakis dizi bunu bu kadar surata tokat anlatmaya devam ettikçe  ölmediğini daha ciddi düşünmeye başlıyorum. Bilakis fragmanın bir noktasında (1:17 civarı) durdurursanız, Jon Snow’a benzeyen birini görmek mümkün. Flashback de olabilir elbette, ama bir yandan da orada Melissandre diye bir insan evladı var. Şu dakikada hiçbir şey kesin değil.

Onun dışında fragman geçen sezonun yerinden oynattığı taşları hatırlatma vasfı da üstleniyor. Cersei ve Jamie biraz daha sessiz bir intikam kararlılığındalar. Melissandre bir inanç krizimsisinde. Daenerys haşmetini, gücünü ve otoritesini kaybetmiş; darmadağın olmuş. Arada da Targaryen zırhlı savaş sahneleri görüyoruz bu arada, yani bahsi geçen Tower of Joy flashback’leri de yolda. Bir ara Robert Strong da gelip geçiyor. Baya dolu dolu, ama bir yandan da elle tutulur ve net bilgi anlamında inanılmaz flu bir fragman olmuş. Tam Game of Thrones’a yaraşır yani. Buyurun, izleyin, siz karar verin!

https://www.youtube.com/watch?v=CuH3tJPiP-U

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.