Game of Thrones’a ve ötesinde sakladıklarına ilgi çok büyük. Diziyi izleyen hemen hemen herkes dizinin uyarlandığı dokuz kitabın ve bir ansiklopedinin anlattıklarını çok merak ediyor. Ancak o dokuz sayısı çoğunu ürkütüyor ve ne yazık ki çoğunluk kendini kitaplardan mahrum bırakıyor. Bunu anlayabiliyorum, tamam aslında anlamıyorum ama en azından kabul ediyorum. Bu yüzden, en güçlü kozu karakterlerken kitap serisinin yarısı kadar bile karakter analizine giremeyen dizimizde, adını duymuş olduğunuz, ucundan görmüş olduğunuz ya da dizinin sizlere göstermeyerek büyük ayıp ettiği bazı karakterlerin detayına ineceğimiz bir yazı serisi oluşturmak istedim.

İlk Game of Thrones Fihristi’nde Westeros Fatihi Aegon Targaryen’i tanımıştık. Bu yazıda ise Aegon’dan binlerce yıl önce yaşamış, Sur’un mimarı kabul edilen, Kuzey’i hakimiyet altına alan ilk Stark; Mimar Brandon Stark’ı konuk ediyoruz.

NASIL ANILDI?

Brandon_the_builder

Kuzey kralı olan ilk Stark, Sur’un, Kışyarı’nın ve Fırtına Burnu’nun mimarı, Kışyarı Lordu, Kuzey’in savunucusu, Kış Kralı, Mimar Brandon Stark.

YAŞAM ÖYKÜSÜ

BranTheBuilderCompleteGuide

Mimar Brandon Stark, sadece Starklar ya da Kuzey için değil tüm Westeros için önemli bir isim. Mimar Brandon, Akgezenler’in tüm insanlığa ve Ormanın Çocukları’nı katletmek için güneye indiği Uzun Gece’den sonra, Akgezenler’i ve Kuzey’in diğer vahşi kötülüklerini uzak tutmak için Sur‘u inşa etti. Ardından Starkların evi ve Kuzey’i yönettikleri merkez olacak Kışyarı‘na hem mimarlık hem mühendislik hem ustalık hem de ev sahipliği yaptı. Bu dönemde, bilinen kadarıyla Kuzey’in hükümdarı Dustin hanesiydi ancak Kuzey’in tamamını ellerinde tutmuyorlardı. Mimar Brandon, hem savaşlardaki kahramanlıkları hem de Kuzey’i nihayet güvenli hale getiren yapılarıyla halkın güvenini kazandı ve Kuzey’in hükümdarı titrini Dustin hanesinin elinden aldı. Tüm Kuzey’i boyunduruğu altına alması uzun yıllarını alsa da Mimar Brandon ömrünü tamamlamadan önce Kuzey’de tahtta Stark’ların oturduğu Kuzey Krallığı dönemini başlattı.

Ayrıca Mimar Brandon, henüz genç bir delikanlıyken önce Fırtına Krallığı’nın sonra Baratheon’ların merkezi olacak Fırtına Burnu‘nun yapımında Durran Godsgrief’e danışmanlık yaptı. Bazı hikayelere göreyse Yüksek Kule Kralı Uthor, Brandon’ı Yüksek Kule‘nin yapımında görevlendirdi. Binlerce yıldır söylenen şarkılarda Brandon’ın Sur’u yaparken Ormanın Çocukları’nın büyüsünden, Winterfell’i yaparken de dost olduğu devlerden yardım aldığı bahsedilir. Ancak bunlar Westeros’un üstatlarına göre efsaneden ibarettir. Hatta sadece büyüden ve devlerden yardım alınması değil Mimar Brandon kendisi başlı başına bir efsanedir. Bu iddia şöyle açıklanır:

Brandon_wall

Tüm bunlar binlerce yıl önce, henüz Andallar Westeros’a ayak basmadan önceydi. Soyluluk, şövalyelik gibi kayıt ve kanıt gerektiren olgular Andallar öncesi Westeros’ta değer görmediğinden İlk İnsanlar tarih yazıcılığını çok önemsemiyorlardı. En güvenilir kaynak olan, Sur’un Lord Kumandan’lık kayıtları da haliyle Mimar Brandon’dan sonra tutulmaya başlanmıştı. Yani Mimar Brandon’ın yaşadığını düşündüğümüz yıllar daha çok sonradan metne dökülen sözlü halk hikayelerinden bilinmekte.

Güvensiz kaynakların yanı sıra, onca yapının inşası için gereken sürenin, Kuzey’i ele geçirmek ve oturmuş bir yönetim sağlamak için geçecek zamanın bir insan ömrüne sığması da mantık dışı kalıyor. Bu bilgiler ışığında Mimar Brandon adının bir efsane olduğu, onca başarımın en azından üç ayrı kişi tarafından sağlanıp daha sonra efsaneleşerek tek isim altında toplanması ihtimali güç kazanıyor. Kurgu dışı kanıtlara örnek olarak George Martin’in Brandon’ı Nuh ve Gılgamış’a benzetmesini verebiliriz. Bu durumda akla en yatkın teori şu kabul ediliyor: Kışyarı dışındaki yapıların mimarı farklı kişilerdi ancak ünleri daha sonra Kışyarı’nı inşa ettiren Brandon Stark’ın ününe karıştı. Su götürmeyen tek gerçek var ki -Kışyarı’nın derinliklerinde bir aile mezarının varlığına dayanarak- Kuzey’e hükmeden ilk Stark’ın adı Brandon’dı.

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ VE DIŞ GÖRÜNÜŞÜ

Brandon_stark_the_builder_by_feliche

Brandon Stark’ın her Stark gibi ağır başlı ve onurlu olduğu söylenir. Boyunduruğu altına giren her toprak sahibini iyi tanır ve onlara karşı anlayışlı bir tavır takınır. Ancak kararları kesin ve nettir. Kısacası Starkların bugün övündüğü çoğu özellikleri onlara ilk Stark’tan mirastır.

Mimar Brandon’ın giyimi hakkında kesin bir fikrimiz yok ancak Kuzey Kralı tacının, çevresinde uzun kılıç figürleri olan ortasında bir ulu kurt başı olan bir taç olduğunu biliyoruz. Brandon, uzun koyu kahve saçlara ve sakallara, kahverengi gözlere ve kaslı bir vücuda sahipti.

MİMAR BRANDON’IN YAPTIĞI VARSAYILAN YAPILAR

SUR
Yaklaşık 8 bin yıl önce yapıldı. Yıllar içinde alçalıp uzasa da ortalama 245 metre uzunluğunda olduğu kabul ediliyor ve 483 kilometre boyunca devam ediyor. Yapımında buzdan başka bir şey kullanılıp kullanılmadığı bilinmiyor ancak temelinde güçlü bir büyü olduğu söyleniyor.

AgeHeros-6-LeMur-2

KIŞYARI
Yaklaşık 8 bin yıl önce yapıldı. Duvarlarının damarlarında sürekli gezen sıcak su sayesinde kalenin içi hep sıcak kalıyor. Kuleler stratejik olarak uygun noktalara inşa edildiğinden zapt edilmesi oldukça zor.

Winterfell.jpg.8367224660fb3d5e611af10f619f92c8

FIRTINA BURNU
Mimarı resmi olarak Durran Godsgrief olarak geçer. Yaklaşık 8 bin yıl önce inşa edilmiştir. Kale güneyinden gelen dev dalgalardan korunmak için bir falezin üstüne yapılmıştır. Kale altı kez büyük fırtınalar tarafından yıkılmıştır. Yedinci kez inşa edilirken Durran, Brandon’ı görevlendirir. Son hali yapının en sağlam hali olmuştur. Buna rağmen dalgaların zaman zaman kalenin duvarlarını yaladığı bilinir.

main-qimg-4d8e063a35e17559070904336728459e-c

YÜKSEK KULE
Eski Şehir’in göbeğinde yer alır. Yaklaşık 8 bin yıl önce inşa edilmiştir. Yüksekliği Sur’dan bile fazladır. Tepesinde hiç sönmeyen ateşle devasa bir meşaleye benzer. Kule aynı zamanda bir gölge saatidir.

karakter-design-studio-got6-old-town-fd-01


“Kimse Mimar Brandon’ın gerçekten yaşadığını kesin bir dille söyleyemez. Nuh ve Gılgamış bizim çağımıza ne kadar uzaksa o da romanlardaki çağa o kadar uzak.”
– George R. R. Martin

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.