Şöyle otursak, sizle beraber “geri dönmesini en çok beklediğimiz diziler” diye bir liste yapsak, kuvvetle muhtemel bir numaraya Game of Thrones’u oturtmak zorunda kalırız. Resmen izleyiciye ucundan gösterip daha fazlasını arzular vaziyette bırakmanın kitabını yazdılar son beş sene içerisinde. Her sene gelip, 10 hafta bizi meşgul ediyor, yılın geri kalan 42 haftasında sebatımızı sınıyorlar. Bir bölüm daha fazla yapmaları bile dizinin maliyetlerini kontrolden çıkarabilir, biliyoruz. Ama mantık falan işlemiyor işte böyle anlarda, hep daha fazlasını istiyor insan…

Hayırsız HBO da bu isteği körüklemesini biliyor. Game of Thrones’un 5. sezonunun gala yapmasına daha neresinden baksanız, en iyi ihtimalle dört ay var. Çekimler bitmiş olsa bile post-prodüksiyonun daha çok başında herkes. Ortada “tease” edilecek bir görüntü yok yani, ama geliyor, HBO da bunu biliyor. Peki ne yapıyorlar? Gelecek senenin temasını anlatacak ufak video ve görselleri paylaşacakları bir sistem kurup, onun da teaser’ını döşüyorlar karşımıza. Video eski görüntülerden oluşuyor ama umursamıyoruz, zira bu Game of Thrones ve biz sabırsızlıktan parmaklarımızı yemek üzereyiz.

Olay nedir? Şu: ThreeEyedRaven.com diye bir site açtı Game of Thrones. Bu sezonun olayı bu olacak belli ki. Devamlı bir “Sight” meselesinden söz ediyorlar, fakat bunun insanın aklına getirdiği ilk isim olan Bran yerine fragmanlarda Arya gözüküyor. Sight’ın promosyonel tarafı ise siz kayıt olduğunuzda size SMS ya da Tweet yoluyla yeni sezona dair ilk bilgilerin gelecek oluşu. Kitaplara hakim olanların muhtemelen söyleyecekleri daha çok şey vardır, fakat onlar da bir yerde tıkanabilirler zira bu sezon Game of Thrones kitaptan daha önce hiç uzaklaşmadığı kadar ayrılacak.

Sonuç ne olacak bilmiyoruz, fakat ilk tadımlık 5. sezon Game of Thrones’unu almak isterseniz şu tweet’teki videoyu izlemeniz yeterli olacaktır. Sonra da teorileri coşturun yorumlarda (kitap okumuşlar spoiler’larıyla dayak atmasınlar ama, aman!)

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. Sight olayında ana karakter Bran olsa da kitaplarda Arya ve Jon da sık sık yeşil görüş yaşıyorlar rüyalarında sadece ne olduğundan emin değiller. Arya ve Jon için bu eksiği dizi de çok hissediyorum çünkü hiç gösterilmeyen önemli bir detay. Belki de bu sezon bunu toparlayıp bir daha ki sezonda Bran in hikayesine bağlayabilirler. Çok da güzel olur. Eğer bir hayal kırıklığı yasatmazlar da kitaba uygun bir sezon cekerlerse sezonun Kargaların Ziyafeti kısım 1 ve Ejderhalarin Dansı kısım 1 den oluşması lazım. Ne bu iki kitap meselesi 2. Kısımlar nerde derseniz Buz ve Ateşin Şarkısı serisi kılıçların fırtınası kısım 2 ye kadar kronolojik ilerliyordu ancak kargalarin ziyafeti ve ejderhalarin dansı Ustat Martin tarafından karakterlerin hikayesi fazla bölünmesinin diye belli karakterlere ayrılıp paralel zaman çizgisinde yazılmış. 5. Sezon hakkında daha fazla bilgi geldikçe içimde tutamayıp benzer bilgileri yazmaya devam ederim sanıyorum

  2. Tutku Tuzlu Reply

    Yiğitcan bey, kitapları okumamışız bakıyorum. 🙂 Spoiler vermemek için söylemiyorum ama Arya’nın “görüşü” bu sezon biraz değişecek. Arya’nın çektiklerini kimsenin başına vermesin..

    Açıkcası herkes nasıl bakıyo bilmiyorum ama bu ve bundan sonraki sezona konu olacak kitaplar beni öncekiler kadar tatmin etmedi. Tabii ki dumur üstüne dumur yaratan kısımlar var ama genel olarak hem yeni yeni çok karakterin girmesi, hem sıkıcı olayların fazlalığı, bide iki GeekLord’un bahsettiği kitap-kısım karmaşası önceki kitaplara kıyasla biraz zayıf olmuş sanki. Bide şunu belirtmek isterim ki, Peter Dinklage’ın Tyrion’ı kitaptakinden bile daha başarılı kanımca.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.