Bütün sinema kariyerini “Mantık mı? Bilimsel gerçekler mi? Tutarlılık mı? Canları cehenneme dostum ben FİLM çekiyorum!” şiarı üzerine kurmuş Roland Emmerich neler yapmadı ki bugüne kadar? İçinde bir alev patlaması yaşanmış tünelde karakterlerini alevden sağa çekilerek mi kaçtırtmadı sanki alev ışın kılıcı gibi düz ilerleyen bir şeymiş gibi? Koskoca küresel ısınmayı iki güne indirip New York’un ortasında ergen Jake Gyllenhaal’ı buzlanmadan mı kaçırmadı? Hani çok söylenir, çok klişedir ama beyninizi kapatıp izlemeniz gereken filmlerin üstadı oldu hep Roland Emmerich. Şimdi de geçmişe geri gidip, eski klasiklerinden birini tekrar su üstüne çıkartıyor: Independence Day.

Bir anlamda Will Smith’in sinema kariyerine start verdirten Independence Day 1996’da vizyona girmiş, dönemine göre baya da sağlam bir gişe yapmasına rağmen devamı gelmemişti. Eleştirmenlerin pek bir yerdiği bilim kurgu filmi, yıllar sonra Jeff Goldblum’un bir Macintosh’u uzaylı bilgisayarına sanki televizyona atari kuruyormuşçasına basit bir şekilde bağlaması ve bunun kimse tarafından sorgulanmaması dışında akılda pek fazla bir şey bırakmadı. Belki de bu yüzden, Independence Day geri dönüyor. Filmin haklarını elinde bulunduran 20th Century Fox, Mayıs ayında prodüksiyona başlanacağını açıkladı.

04_independence_day_bluray

Belki de kimse hatırlamadığı için geri dönüyor diyorum, çünkü Independence Day gerçekten de kötü bir filmdi. Yanlış anlamayın, gerçekten beyin kapatıp film izlemenin en büyük taraftarlarından biriyim. Samimi söylüyorum, Cem Yılmaz’ın dediği gibi “gemici mantığıyla film izlemek” bana abesle iştigal geliyor. Gelin görün ki başta Independence Day olmak üzere tüm Roland Emmerich filmlerinin bazen kapalı beyne bile salak muamelesi yaptığı tartışılmaz bir gerçek. O yüzden biri neden o filmi alıp, devamını çekmek ister çözümleyemiyorum.

Will Smith de herhalde benimle benzer çizgilerde düşünüyor olacak ki devam filminde oynamak istememiş. Şimdilik yönetmenlik koltuğunda Emmerich’in oturacağı dışında elimizde tutabileceğimiz tek bilgi filmin çıkış tarihi. Fox ikinci Independence Day filmini vizyona sokmak için 24 Haziran 2016 tarihini ayartmış. Hadi hayırlısı. Bu sefer de hortumdan sağa çekilerek kaçırsın bari, ilk üç elementi Independence Day, Day After Tomorrow ve 2012’de kullandı zira…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Comment

  1. Tutku Tuzlu Reply

    Roland Emerich’i bilmem ama Independence Day bugune kadar yapılmış en güzel uzaylı istilası parodisidir. O yüzden laf söyletmem. 🙂 90’lar ne güzeldi yaw. Mantıktan hiçbir eser barındırmayan bu film saf eğlence arayanlar için birebirdir. Çoğu yerde “Yuh artık, bu kadar da olmaz” dedirtirken, senaryoda da yapmadık klişe bırakmamıştır. Ama filmin sonunda “Ne eğlendik ya” diyeceğinizden emin olabilirsiniz.

    Yalnız şöyle bir durum var ki, bu filmi yeniden çekerken sanki dünyanın en ciddi, en önemli filmini çekiyolarmış gibi bir tavır takıncaklarını tahmin ediyorum ve çok üzülüyorum. Aynı “Total Recall” gibi yazık edecekler güzelim gençlik hatıralarına yine.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.