Venedik Film Festivali favorisinden onun kadar prestijli olmayan fakat bir noktada gönlümüzü çalmış isimlere kadar Aralık 2023 yine geek seyirciye fırsatı olursa izleyebileceği sürüsüne bereket film vaat ediyor. Tabii bu içerik bolluğunun arasında hem ilgimiz hem vaktimiz hem de imkânımız kısıtlı olduğu için bazen seçim yapmak gerekiyor, eh, burası da hâlâ Geekyapar iken aralarında kaybolmamak için buyurun, bu ay kaçırmamanız yahut hemen izlemeyecek olsanız dahi bir kenara yazmanız gereken filmler listemize.

Poor Things

 • Çıkış Tarihi: 8 Aralık
 • Plarform: Sinemalar

Venedik Film Festivali’nde görücüye çıkan yeni Yorgos Lanthimos filmi Poor Things’den yayınlanan görsel tasarımlar ve afişler uzunca bir süre sosyal medyanın gündemine oturmuştu, hatırlarsınız. Yönetmen ve başrol Emma Stone’un ikinci kez birlikte çalıştığı ve Alasdair Gray’in romanından uyarlanan Poor Things, Viktorya Dönemi’nde geçen bir Frankenstein hikâyesi anlatacak. Trafik bir şekilde öldükten sonra hayata, bir bebeğin beyni ile döndürülen Bella’nın kendini, çevresini, duygularını yeniden keşfetmesini bizlere gösterecek ve açıkçası konusu, kadrosu, fragmanı ve değerlendirmeleriyle bayağı ilgi çekici göründüğü için bu ay koşarak izleyeceğimiz filmlerden biri.

Wonka

 • Çıkış Tarihi: 15 Aralık
 • Platform: Sinemalar

Charlie’nin Çikolota Fabrikası için bir prequel niteliği taşıyan Wonka kendi açımdan bu ay en az içerisine girebildiğim ya da etrafında dönen ilgili en az anlayabildiğim yapımlardan biri. Yine de Timothee Chalamet’in yanında Hugh GrantRowan Atkinson ve Olivia Colman gibi dev isimlerden oluşan kadrosu ile elbette bir kısa liste yapacaksak onun içerisinde yer alması gerekiyordu. Zaten Chalamet’i yedirip yedirip şişmanlatamamışlar, biz de hiç değilse ekran karşısında kendi kendimizi kemiririz gibi düşünüyorum fakat kurduğum bu cümlede kaç yere gönderme yaptığımın konusu bu listeyi aşacağı için daha fazla uzatmıyorum.

All of Us Strangers

 • Çıkış Tarihi: 22 Aralık
 • Platform: Sinemalar

Bu ayın bir başka roman uyarlaması All of Us Stranger’a açtığımız bu paragrafa oyuncu kadrosundaki isimleri yazarak başlasam, bu ay neden bu filmi kaçırmak istemediğimizi bir çırpıda anlatmış oluruz: Andrew Scott, Paul Mescal, Jamie Bell ve Claire Foy. Yanlış anlamayın, çok tanıdık isimler fakat internetin her bir köşesinde çarşaf çarşaf yüzleri dizilecek kadar da devasa bir kadrodan bahsetmediğimizin farkındayız. Öte yandan illa süper kahramanlarla ilgilenmemize gerek yok; çoğu çarşaf suratlı yerine tek başına dev kadro olanlara aklımız hep kayıyor.

Aquaman and the Lost Kingdom

 • Çıkış Tarihi: 22 Aralık
 • Platform: Sinemalar

Bir pandemi, üç farklı stüdyo yönetimi, bir geniş evrene bağlılık problemi ve bir de bir oyuncunun kişisel hayatıyla ilgili problem atlatıp bu süreçte de her biri diğerinden daha kötü test değerlendirmeleri alan üç yeniden çekimin sonunda, Aquaman and the Lost Kingdom bu ay çıkıyor. Yazının başlığı “Geek Bekler” ve burası biraz çelişki doğuruyor: Aquaman and the Lost Kingdom’dan, özellikle de son birkaç DC filminin gişesi malumken, herhangi bir beklentisi olan tek kişiler sanıyoruz ki “Bitse de kurtulsak” motivasyonuyla kalan DCEU filmlerini aradan çıkartmaya çalışan James Gunn ve Peter Saffran. Az-çok aynı hisleri paylaşıyoruz. Bu da bir beklenti sayılabilir gerçi.

Freud’s Last Session

 • Çıkış Tarihi: 22 Aralık
 • Platform: Sinemalar

Başrollerinde Matthew Goode ve Anthony Hopkins’in yer aldığı Freud’s Last Session, Narnia Günlükleri‘nin yazarı C. S. Lewis ile Sigmund Freud‘un yaşadıkları kurgusal bir buluşmayı içeriyor ve ikilinin inanç, Tanrı, travmalar ve ikili ilişkiler üzerine konuşmaları üzerine ilerliyor. The Question of God’dan senaryolaştırılan tiyatro uyarlamasından sinemaya yeniden uyarlanan ve içerisinde iki ikonik tarihi kişiliği barındıran bu filmden salt güzel ve üzerine düşündürtmeyi başaran diyaloglar beklemek dahi yeterli gelecektir.

Rebel Moon – 1. Kısım

 • Çıkış Tarihi: 22 Aralık
 • Platform: Netflix

Başlangıçta bir Star Wars projesi gibi düşünülen ancak sonrasında çeşitli anlaşmazlıklar sonucunda orijinal bir bilim kurgu olma yoluna giren Rebel Moon’un kendisi çıkmadan +18 yönetmen kurgusunu konuşmaya başladık; bu da sanıyoruz ki tek başına yönetmen Zack Snyder ile olan uzun süreli ilişkimizi açıklayacaktır. Yine de bilim kurgu dünyalarını da ekip toplanıyor hikâyelerini de bir o kadar uzun zamandır seviyoruz, film de Netflix’te çıkarak ayağımıza kadar gelmişken listeye almayıp ne yapacaktık? Bakalım, bu sefer Snyder’i sevme ya da ondan nefret etme ibresi nereye doğru kırılacak?

Bizim bu ay beklediğimiz altı film bunlardı; siz başka hangi filmleri eklerdiniz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.